Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrleho porazil jen Pitkämäki

Česko

LAUSANNE Desetibojařský mistr světa Roman Šebrle obsadil druhé místo v anketě o nejlepšího atleta Evropy za rok 2007. Více hlasů od fanoušků, médií a odborníků obdržel pouze finský oštěpař Tero Pitkämäki, třetí skončil estonský diskař Gerd Kanter.

Pro Šebrleho je druhé místo v anketě Evropské atletické asociace dosud nejlepším výsledkem, jeho maximem byla v roce 2004 po zisku olympijského prvenství třetí pozice: ještě byl třikrát pátý a dvakrát sedmý. Vedle titulu mistra světa, kterým v Ósace zkompletoval svoji sbírku trofejí z největších soutěží, Šebrle těsně vyhrál i vícebojařskou Grand Prix a je majitelem nejlepšího výkonu v sezoně 8697 bodů z Kladna. Anketu vyhráli v historii dva Češi - v roce 1996 byl nejlepší oštěpař Jan Železný, o tři roky později desetibojař Tomáš Dvořák. Železný pak po svém třetím olympijském triumfu v Sydney 2000 vítězství v anketě zopakoval. Pitkämäki v uplynulé sezoně vrátil Finsko do pozice oštěpařské velmoci. Jako čtvrtý reprezentant severské země se stal mistrem světa a z šestnácti závodů bylo jeho nejhorším umístěním dvakrát druhé místo. Jedno z nich vybojoval na Zlaté lize v Římě, při které zažil jednu z nejhorších zkušeností v kariéře, když oštěpem trefil francouzského dálkaře Sdiriho. Pitkämäki poslal nejdál v sezoně oštěp na domácí půdě v Lapinlahti, kde v červenci vyhrál výkonem 91,23 metru. Anketu, jež se koná od roku 1993, vyhrál jako první Fin v historii.

Už ve čtvrtek byla vítězkou ženské kategorie vyhlášena chorvatská výškařka Vlašičová, česká rekordmanka a mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková obsadila sedmé místo. čtk Výsledky ankety Atlet Evropy 2007: 1. Pitkämäki (Fin./oštěp), 2. ŠEBRLE (desetiboj), 3. Kanter (Est./disk), 4. Évora (Portug./trojskok), 5. Tichon (Běl./kladivo), 6. Alekna (Lot./disk), 7. Howe (It./dálka), 8. Borzakovskij (Rus./800 m).