Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Šedivý: O válce rozhodne konec jara. Pokud Ukrajinci urychleně nezmobilizují, čelí jednomu vážnému nebezpečí


Hřbitov se plní hrdiny také v ukrajinském Lvově. Ve válce padly desetitisíce vojáků. Andělé mají bdít i nad hrdiny z Majdanu. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Právě dnes jsou to dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Rusové na bojišti přebírají iniciativu a zaznamenávají dílčí úspěchy. Jak se válka může vyvíjet v následujících měsících? Nejen o tom promluvil v rozhovoru pro Lidovky.cz bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Napadená země se nachází v nelehké pozici. Její lidské i materiální zdroje se tenčí a okupanti v poslední době dosáhli několika taktických úspěchů. Nejnověji u města Avdijivka nedaleko Doněcku. Na morálce obráncům nepřidalo ani odvolání oblíbeného šéfa ozbrojených sil Valerije Zalužného, kterého u kormidla vystřídal obránce Kyjeva a „hrdina Ukrajiny“ Oleksandr Syrskyj.

„Ta situace na frontě je hodně složitá – cílem musí být Rusy snad ne úplně zastavit, ale alespoň zpomalit. Zdůrazňuji ovšem, že to bude možné pouze po důkladném doplnění vojsk. Pokud se to Zelenskému nepodaří, fronta by se mohla začít hroutit už v pozdní fázi jara,“ uvedl mimo jiné v rozhovoru pro Lidovky.cz bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Lidovky.cz: Zdálo se, že Ukrajina může proti okupantům uspět. Jak to vypadá nyní?
Celá válka se dá rozdělit do několika fází, nebo řekněme vln. Rusové před dvěma lety zaznamenali prvotní úspěch, kdy se jim podařilo zabrat část ukrajinského území. Následně přišla protiofenziva Ukrajinců, která byla velmi úspěšná a Rusy na několika úsecích zatlačila zpět. Následovalo období jakési rovnovážnosti. Kritická fáze ale přišla minulé léto, kdy Ukrajinci měli na své předchozí úspěchy navázat novou protiofenzivou. To se ovšem nepodařilo – dle mého názoru kvůli chybám ve strategickém plánování.

Na to se navázalo snižování pomoci ze Západu, což je debata na téma finance, schopnosti a kapacity zbrojení. V současnosti jsme ve fázi, kdy Rusové přebírají iniciativu a zaznamenávají dílčí úspěchy. Před týdnem například došlo k vytlačení Ukrajinců z městečka Avdijivka.

Lidovky.cz: Kam teď mají podle vás Rusové namířeno?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...