Úterý 11. června 2024, svátek má Bruno
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Sedli jsme hned do auta. Nevěřili jsme, že to stihnem“

Česko

PRAHA Tu zprávu očekávaly netrpělivě stovky lidí, kteří plánovali odletět na dovolené. A také cizinci, kteří si v Česku nedobrovolně protáhli pobyt. Včera krátce před půl jedenáctou dopoledne se konečně dočkali. „Vzdušný prostor se otevře pro velká dopravní letadla v poledne,“ oznámil Richard Klíma z Řízení letového provozu. A skutečně: po poledni odstartoval první let s pasažéry na palubě do egyptské Hurghady.

Poletíte, neletíte Mnoho dalších letadel ale spoj společnosti Travel Service nenásledovalo. Řada evropských letišť totiž zůstávala i během včerejšího dne zavřená. „Měli jsme letět ráno do Hannoveru, v kanceláři ČSA nám posunuli letenku na odpoledne. Dušovali se, že let bude vypraven,“ svěřil se LN německý turista Helmut Ostertac. S družkou si proto zaplatili taxi na letiště. Na žádné z přepážek ale letištní personál cestující do Hannoveru neodbavoval. „Byl zrušen i ten odpolední let. Pobočky by si měly sladit informace, jeli jsme na letiště zbytečně,“ zlobil se pár, který z letiště raději zamířil na vlakové nádraží.

Stres zažívali i ti, kteří se nakonec kýženého odletu dočkali. Zdeňka Starečková z Ostravy vypravovala dceru a jejího přítele na třináctidenní zájezd do Kostariky. Za exotickou cestu zaplatil mladý pár téměř čtyřicet tisíc korun. Jenže do plánovaného odletu zasáhl islandský vulkán. „V sobotu jsme vyrazili na letiště, v půli cesty jsme se vrátili, jelikož nám bylo řečeno, že let byl zrušen,“ vypráví žena.

Uzávěra vzdušného prostoru nad Evropou z termínu dovolené postupně ukrajovala. „Pořád jsme byli v pohotovosti a sledovali zprávy,“ líčí žena. Dopravit se ze severní Moravy na pražskou Ruzyň totiž chvíli trvá. Obezřetnost tak byla na místě. A nakonec se vyplatila: delegátka z cestovní kanceláře se ozvala včera jen krátce před polednem a oznámila jim, že letadlo za oceán startuje ve čtyři hodiny odpoledne. „Sedli jsme do auta a vezli dceru na letiště. Byl hrozný provoz, dálnice uzavřená kvůli nehodám, nevěřila jsem, že to stihneme,“ popisovala Starečková horečnou výpravu.

Mladí cestovatelé měli štěstí. Pokud by se k odbavení nedostavili včas, cestovní kancelář by jim peníze nevrátila. „Nechtěli jim ani přesunout termín dovolené a za ty dny, které ztratili, nedostanou žádnou kompenzaci,“ zlobí se Starečková. Asmůlu mají i ti, kteří zůstali uvězněni v cizině a nemají jak se dostat do zaměstnání. Ve většině případů si budou muset zařídit neplacené volno.

Místo práce neplacené volno Zvládnout následky již třídenní „stopky“ letového provozu nad Evropou je náročné i pro turistický byznys. „Není to černobílé, dodavatelé účtují cestovním kancelářím bez skrupulí stornovací podmínky a neohlížejí se na situaci,“ zastává se agentur mluvčí Asociací českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Příkladem je Eiffelova věž, celý víkend účtovala kancelářím poplatky, i když žádní klienti nepřijeli.“ Přístup kanceláří bude podle Okamury individuální: „Klienti mají zkrácený zájezd, nemají zákonný nárok na vyplacení peněz za nezrealizovanou část zájezdu. Je to zásah vyšší moci, bude záviset jen na cestovních kancelářích.“

„Klienti mají zkrácený zájezd, nemají zákonný nárok na vyplacení peněz za nezrealizovanou část zájezdu, Je to zásah vyšší moci, bude záviset jen na cestovních kancelářích“

Autor: