Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sedmnáct let turbulencí

Česko

Krize v České filharmonii - Další šéfdirigent složil funkci. Orchestr hledá stabilitu již od roku 1990

PRAHA Česká filharmonie je problematický orchestr. To přizná každý dirigent, který ji kdy řídil. Připustil to ostatně i Zdeněk Mácal ve svém pondělním emotivním vystoupení na ČT24.

V podstatě od roku 1990, kdy z vedení odešel sedmdesátiletý Václav Neumann, orchestr hledá stabilitu a osobnost, nejlépe světového kalibru, která by se vedení tělesa chopila.

Pošramocená pověst

Každý manažer ví, že řídit více než stočlenný kolektiv je tvrdá dřina. Orchestr je navíc složitý organismus, v němž vztahy fungují i na jiné než čistě „pracovní“ bázi. V České filharmonii jsou patrné značné generační rozpory. Dirigenta část orchestru miluje, druhá polovina nesnáší.

Pouhé dva roky z plánovaných čtyř (1990-1992) vydržel v čele tělesa Jiří Bělohlávek, proslulý náročností a perfekcionismem, s nimiž se právem dostal na post šéfa orchestru BBC v Londýně. V roce 1994 si orchestr zvolil za šéfdirigenta Němce Gerda Albrechta. V důsledku několika jeho nešťastných prohlášení v tisku a následné kampani tento dirigent raději funkci složil. Tenkrát kauza dospěla až na ministerstvo kultury a řešila se i v zahraničním tisku. Pověst filharmonie byla pošramocena, opakované Bělohlávkovo a Albrechtovo hostování v posledních letech snad svědčí o posunu vztahů k normálu.

Nezavděčil se ani Vladimir Ashkenazy. Jeho vztahy s hráči byly chladné a na výkonu to bylo znát.

Po Ashkenazyho éře (skončila v roce 2003) zapůsobil příchod Zdeňka Mácala osvěžujícím dojmem. Jenže nyní již je na obou stranách znát únava. Marginální záminka k Mácalově odchodu v podobě negativní kritiky v novinách možná přišla právě včas.

***

Co rozčílilo Mácala?

„Provedení nepůsobilo dojmem zvláštní propracovanosti ani výrazného pojetí a skladba se rozpadala na sérii nesouvislých epizod. (...) Mysticko-dramatické pojetí Talichovo je dnes těžké napodobit a není to jistě jediná cesta, je tu ale i modernější přístup a rychlá tempa Ančerlova, barevnost Neumannova a noblesní propracovanost Peškova - to všechno jsou významné kreace Sukova Zrání, ke kterým tentokrát další nepřibyla.“

Jindřich Bálek, LN 7. 9. 2007

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...