Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf Otakara T.: Kdybychom tušili, že je to on, tak ho snad zabijem

Česko

  17:07
PRAHA/MOST - "Kdybysme to s chlapy tušili, že to je nejspíš on, kdo zavraždil a znásilnil malou holku, tak ho v tu chvíli snad zabijem," říká emotivně Vlastimil Bílý, bývalý zaměstnavatel Otakara T. Právě on ve středu seděl s hlavním podezřelým v kauze Anička v hospodě v Mostě u jednoho stolu, když si pro něj přijela policie.

Ani ve snu by ho prý nenapadlo, že by někdy něco takového mohl udělat. To k němu nesedělo. "Byl to vzhledem docela frajer, v práci byl jeden z nejlepších. Mluvil spisovně, měl rozhled, dokázal se vyjádřit k řadě témat," popisuje dál.

Při zadržení prý neprojevoval žádné zvláštní emoce. Stejně tak se chová i v policejní cele. Ač se ho vyšetřovatelé pokoušeli několikrát po sobě vyslechnout, nezlomili ho. Odmítl i zkoušku na detektoru lži. "Obviněný muž využil svého práva nevypovídat," potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Proč policisté obvinili z vraždy Otakara T.

Detektivové našli poblíž místa, kde se Anna ztratila, její batoh, lahev s pitím a klíče. Na batohu byly stopy DNA, které porovnávali s databází, a zjistili, že patří jedenačtyřicetiletému Otakarovi T. Vzorek DNA mu byl odebrán v době, kdy seděl ve vězení.

Obviněný muž při každém výslechu měnil svou výpověď. Detektor lži ukázal, že o zmizení dívky ví více, než tvrdí.

U muže policie také nalezla SMS zprávy v mobilu, které měly erotický charakter. Nadto kriminalisté uvedli, že se nedlouho před zmizením malé Anny ukájel.

Muž se k činu nepřiznal, vyšetřování probíhalo po několik měsíců na svobodě. Soud tehdy neakceptoval návrh na jeho vzetí do vazby. Podle soudce měli policisté jen nepřímé důkazy.

Měl dceru ve věku Aničky
Bílý pracoval s Otakarem T. několik měsíců na opravě horního patra domu v Mostě. Po práci se stalo pravidlem, že chodili na pivo. Několikrát tam podezřelého navštívila i jeho družka Naďa, se kterou žil několik let a má s ní i malou dceru, která je téměř stejně stará, jako byla Anička.

Jeho partnerka mu ale několikrát udělala před kolegy scénu. Vyčítala mu, že jí zničil život. "Měla tady obchod a kvůli tomu, že o něj se zajímali policajti, tak to zavřela... Naďa tady dělala scény," vzpomíná jeho bývalý zaměstnavatel.

Psali jsme:


Kriminalisté měli trestaného recidivistu v hledáčku už několik dní poté, co se malá Anna nevrátila domů. Odhalily ho stopy DNA, které detektivové našli na jejím batohu. Po několikadenním pátrání ho dopadli v paneláku v pražských Ďáblicích, kde přes týden žil.
To, že o zmizelé Anně něco ví, pak prý ukázal detektor lži.

Podle serveru Aktuálně.cz ho prozradila otázka číslo 11. Když se ho detektivové zeptali: Víte o tom, že předtím, než zmizela, měla Anička růžovou kšiltovku? Tep muže se rozkmital. Nevešel se ani do stupnice měřicích přístrojů. Růžovou kšiltovku z otázky číslo 11 si podle serveru Anička nasadila na hlavu, když v den zmizení odcházela do školy.

Kromě toho na několika výsleších dokonce přiznal, že dívku viděl v den, kdy zmizela. Soudce ho ale tenkrát odmítl vzít do vazby. Vysvětlil to tím, že důkazy proti němu jsou nedostatečné. Na svém stanovisku trvá dodnes. "Policie se to snažila rychle vyřešit, nicméně těch informací nebylo tolik, abychom mu vůbec pro nějaký skutek sdělili obvinění," obhajuje rozhodnutí svého kolegy mluvčí soudu pro Prahu 8 Martin Sedláček.

Klíčová byla pitva
Nyní už mají kriminalisté podle všeho svá tvrzení důkladněji podložena. Podle mluvčí policisté intenzivně a pečlivě připravovali veškeré dokumenty, aby ho soud mohl poslat do vazby.
Klíčová pro ně byla zejména soudní pitva, díky níž experti zajistili biologický materiál podezřelého. "V pátek dostaneme spis a soudce se s ním bude seznamovat," řekl k tomu Slavíček.

Zatčen podruhé

Otakara T. policie ve středu obvinila v souvislosti s Aničkou už podruhé. Poprvé ho kriminalisté zadrželi loni v říjnu, krátce po zmizení dívky. Policii k recidivistovi přivedla DNA. Její stopy detektivové objevili na dívčině batohu. Přestože policie muže obvinila, do vazby nešel. Soudce, který o ní měl rozhodnout, nepovažoval tehdejší důkazy za dostatečné a Otakara T. pustil.