Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sehnat letní brigádu? Těžký úkol: firmy šetří

Česko

PRAHA Zařídit si prázdninový přivýdělek bude letos pro mnoho studentů velký problém. Důvod? Firmy totiž brigádníky prakticky nenabírají - nabídka je nižší až o dvě třetiny. A v některých oblastech brigády nejsou vůbec.

Nedostatek míst pro brigádníky souvisí i s vyšší nezaměstnaností, kdy se o krátkodobý přivýdělek zajímají lidé, kteří ztratili práci. „S nabídkou brigád je to letos tragické, v některých regionech brigády prakticky vymizely,“ říká Jiří Halbrštát z agentury Manpower. Nejhůře na tom je podle jeho slov Liberecko, Ústí nad Labem, ale i třeba některé oblasti na Moravě. „Firmy teď brigádníky prakticky nenabírají,“ potvrzuje Michal Navrátil, vedoucí olomoucké pobočky personální společnosti Grafton.

Když už se podaří brigádu sehnat, musí studenti počítat s nižším výdělkem než před rokem. Pokud například pokladní měla loni sedmdesát korun na hodinu, letos se bude muset spokojit s částkou o deset korun nižší. A když firmy navíc zjistí, že o práci je i přesto zájem, mohou mzdy klesat dále.

Více informací na straně 15

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: