Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seifertova cena pro Kunderu

Česko

V pořadí již devětadvacátým nositelem prestižní literární ceny se stal autor spojený s brněnským kulturním prostředím - Ludvík Kundera. PRAHA Letošním laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, kterou od roku 1986 uděluje Nadace Charty 77, se stal Ludvík Kundera. Porotou v čele s Jiřím Brabcem bylo oceněno jeho „celoživotní literární dílo, vydávané ve Spisech L. K.“. Ty vycházejí od 90. let a jsou rozvrženy do sedmnácti svazků.

Bratranec proslulého romanopisce je znám jako básník, překladatel, dramatik, halasovský editor a také jako odborník na čaj.

Překladatel Brechta Mezi jeho nejznámější díla patří divadelní hra Totální kuropění, dramatický přepis spisu Jana Amose Komenského Labyrint světa a lusthauz srdce, básnická sbírka Klínopisný lampář či próza Odjezd. Dále uspořádal pětisvazkové Dílo Františka Halase a jeho halasovská monografie začala vznikat ještě za života Františka Halase, vyšla však až v roce 1999.

Významnou položkou díla Ludvíka Kundery jsou překlady - román Alfreda Kubina Země snivců, poezie Georga Trakla, Gottfrieda Benna či Paula Celana, antologie německého expresionismu Haló je tady vichr - vichřice!, monografie Dada a Brechtovy hry.

V loňském rozhovoru pro LN Ludvík Kundera také vzpomínal, jak v polovině 50. let mohl Bertolta Brechta sledovat při jeho práci v Berliner Ensemble. Německý dramatik si Ludvíka Kunderu vyvolil za výhradního českého překladatele - za normalizace pak ale přišla komplikace: „Naše agentury a příslušné orgány se pochopitelně snažily nás copyrightu zbavit. Vyslali do Berlína za Brechtovou dcerou Barbarou dva,činitele‘ a navrhovali jí, aby nás hodila přes palubu. Od očitého svědka vím, že Barbara řekla nekompromisní ne...“ Totální nasazení Ludvík Kundera (1920) zahájil studia češtiny a němčiny na pražské FF UK, poté však přešel na brněnskou Masarykovu univerzitu. Po uzavření vysokých škol se učil drogistou, dále pracoval jako mzdový účetní a korespondent. Počátkem roku 1943 byl totálně nasazen ve Špandavě u Berlína. Po onemocnění záškrtem byl propuštěn do Brna, kde pak poloilegálně zůstal až do osvobození.

Po válce dokončil studia a pracoval postupně jako redaktor časopisu Blok, deníku Rovnost a také Hosta do domu. Tehdy se seznámil s Františkem Halasem a stal se též členem surrealistické skupiny Ra, k níž dále náleželi básník Zdeněk Lorenc a výtvarníci a fotografové Josef Istler, Václav Tikal, Bohdan Lacina, Václav Zykmund, Vilém Reichmann a Miloš Koreček.

Prvním počinem tohoto autorského okruhu se stal sborník Roztrhané panenky (1942), který byl však kvůli německé cenzuře antedatován do roku 1937. Ludvík Kundera redigoval následující sborník A zatím co válka (1946) a Skupina Ra z roku 1947, kdy se také skupina oficiálně ustavila.

Od roku 1955 se autor věnoval pouze spisovatelské a překladatelské činnosti. V letech 1968-1970 se stal hlavním dramaturgem činohry Státního divadla v Brně, následně, v 70. letech, však byla naopak jeho publikační velmi omezena. I proto v roce 1976 zvolil dobrovolný exil v Halasově Kunštátu, kde žije dodnes. Jeho nejnovějším počinem je loňský soubor veršů z let 2000-2008 s názvem Onde.

Cena Jaroslava Seiferta, s níž je spojena odměna 250 000 korun, bude Ludvíku Kunderovi předána 12. října v pražské Rezidenci primátora.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...