Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Selänne už se rozhodl: vrací se

Česko

Slavný finský hokejista v pondělí podepsal roční smlouvu s Anaheimem a znovu bude hrát NHL

ANAHEIM/PRAHA „Když ji miluješ, není co řešit,“ říká jedna česká reklama. To finský útočník Teemu Selänne hokej sice miluje, ale i tak více než půl roku řešil, jestli má pokračovat. Dlouho se nemohl rozhodnout, zda ve svých sedmatřiceti letech ukončí kariéru, nebo se ještě k hokeji vrátí.

V pondělí definitivně oznámil svůj návrat a podepsal roční smlouvu. Ta mu po zbytek sezony zajistí příjem kolem 600 tisíc dolarů. Na bonusech pro hráče starší pětatřiceti let, kteří odehrají deset a více zápasů, by si mohl vydělat další 1,35 milionu dolarů.

„Nejdříve jsem si myslel, že je po všem,“ vysvětlil hráč přezdívaný „Finský blesk“. „Pak jsem začal chodit na zápasy a viděl jsem se se spoluhráči. Začal jsem cítit, že chci být zase součástí týmu,“ dodal.

Rodák z Helsinek v červnu s Anaheimem vyhrál svůj první Stanley Cup po čtrnácti sezonách v NHL. Když zvedal nad hlavu slavnou trofej, jeho tvář zmáčely slzy. Takový moment si chtěl uchovat navždy, právě tak se chtěl s milovaným sportem rozloučit. Jenže hokejka a brusle mu začaly chybět.

Na jeho vyjádření dlouho marně čekali fanoušci i vedení Anaheimu, který byl jediným klubem, kde by Selänne mohl hrát.

Spolu s ním neměl o své budoucnosti jasno ani nejužitečnější hráč loňského play off a kapitán Anaheimu Scott Niedermayer. Ten se nakonec k týmu připojil v prosinci. „Kdyby se nevrátil, tak nevím, jak bych se rozhodl,“ poznamenal Selänne, desetinásobný účastník výběru hvězd v NHL.

Finský sympaťák si nechal delší čas na rozmyšlenou, ani ne před dvěma měsíci totiž jeho žena porodila miminko. „Byl jsem moc šťastný, že jsem byl doma a mohl jsem strávit čas se svými syny a novorozenětem,“ prozradil Selänne.

„Pak jsem si řekl, že začnu bruslit a uvidím, jak se budu cítit. Každý den to bylo lepší. Zavolal jsem agentovi a ptal se, jestli by byla možná nějaká dohoda,“ popsal.

Trpělivý generální manažer Selänne se rozhodně nemusí bát, že by neměl co nabídnout. V minulé sezoně jako první hokejista starší pětatřiceti let dal v základní části NHL více než 45 branek.

„Jsme nadšení, že ho máme zpátky,“ řekl Brian Burke, generální manažer Anaheimu. „Tenhle hráč vstřelil 48 gólů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se zastavil,“ dodal.

Právě díky Burkově trpělivosti se do týmu mohl v rozehrané sezoně vrátit jak Niedermayer, tak Selänne, tedy dvě vůdčí osobnosti loňského vítězného týmu.

„Kdyby mi Brian řekl, že mé rozhodnutí potřebuje do startu kempu nebo do listopadu, tak bych tu dnes nebyl,“ přiznal Selänne.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!