Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát umožnil partnerství párů stejného pohlaví i přiosvojení dítěte partnera

Česko

  9:27aktualizováno  12:24
Místo registrovaného partnerství budou páry stejného pohlaví uzavírat „partnerství“ a budou mít nárok na přiosvojení dítěte druhého z partnerů. Ve středu to umožnil Senát. Pro to, aby páry LGBT+ mohly od příštího roku uzavírat partnerství, chybí už jen podpis prezidenta Petra Pavla.

Na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry a přes nesouhlas KDU-ČSL a dalších odpůrců partnerství LGBT+ párů Senát novelu občanského zákoníku vyřadil z programu jednání. Hlasovalo pro to 47 ze 77 přítomných senátorů.

„Myslím, že ti lidé, o kterých tu dnes jednáme, z LGBT komunity už si prošli svým. Už si vyslechli své. Včetně hlášek, že hovězí je hovězí a kuřecí je kuřecí,“ uvedl senátor Václav Láska z klubu SEN 21 a Piráti. Narážel tak na slova lidoveckého poslance Šimona Hellera ve Sněmovně při jednání o změně občanského zákoníku.

Novelu tak dostane k podpisu prezident Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.

Přijetí nových pravidel pro páry stejného pohlaví dříve podpořily senátní výbory sociální a pro lidská práva beze změn. Ústavně-právní výbor k žádnému doporučení nedospěl. Neshodl se ani na přijetí návrhu, ani na jeho rozšíření na manželství pro všechny, jak o to usilovala část členů horní komory.

Poslanci totiž dříve změnou občanského zákoníku neumožnili párům stejného pohlaví uzavírat manželství.

Registrovaní partneři nemají nyní společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, což má novela občanského zákoníku napravit. Bude platit od ledna příštího roku, když ji potvrdí i prezident Pavel.

Poslanci schválená a nyní senátory fakticky potvrzená verze povoluje párům stejného pohlaví, které uzavřou partnerství následné osvojení, tedy přiosvojení nepokrevního dítěte.

Konzervativní senátoři Zdeněk Hraba, Jan Paparega a Jitka Chalánková chtěli omezit přiosvojení jen na děti pokrevně spřízněné s jedním z partnerů, ale Senát se rozhodl návrhem změny občanského zákoníku vůbec nezabývat, a tak se ani o nápadu na přitvrzení zákona vůbec nehlasovalo.

Vysněný cíl nás teprve čeká, věří Jsme fér

Přijatý zákon o partnerství rovnoprávnost, důstojnost či úplné přijetí ve společnosti nezajistí, reagovala na výsledek boje politiků o podobu svazků osob stejného pohlaví iniciativa Jsme fér prosazující rovnání práva pro LGBT+.

„Nedává jim stejná práva jako ostatním občanům. Ponechává je v oddělené škatulce. Děti znevýhodňuje jen podle vztahové orientace těch, kteří je adoptují. Ty děti, které chce adoptovat stejnopohlavní pár, budou muset svou vlastní adopci podstoupit dvakrát,“ uvedlo sdružení Jsme fér.

Iniciativa zastupující zájmy LGBT+ komunity poděkovala ve středu všem zákonodárcům a zákonodárkyním, kteří podpořili přijetí rovných sňatků, ale i všem těm, kdo se dnes v Senátu zasadili o nezhoršení situace.

„Vysněný cíl naší společné cesty nás teprve čeká,“ uvedlo sdružení Jsme fér. Boj o manželství pro všechny, tedy i pro osoby stejného pohlaví, nevzdává.