Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát se pře o zákaz odposlechů

Česko

PRAHA Zhruba čtvrtina senátorů je proti zákazu zveřejňovat přepisy policejních odposlechů.

Vypustit příslušný paragraf z vládní novely trestního řádu navrhly tři orgány horní komory.

O osudu zákona rozhodnou senátoři dnes. A hlasování tak slibuje mnohem větší drama než ve sněmovně. Ta přijala zákaz odposlechů zcela hladce.

„Tento akt je účelový a nadbytečný,“ kritizoval zákaz Jiří Oberfalzer (ODS), předseda mediální komise Senátu. „Novelu zbytečně zatěžuje kontroverzním tématem, které nebylo v původním záměru navrhovatele,“ připomněl, že zákaz do normy připravené ministerstvem spravedlnosti dostal ústavně-právní výbor sněmovny.

Smyslem poslanecké „vsuvky“ je zakázat médiím zveřejňovat odposlechy z policejního vyšetřování předtím, než by byly případně použity u soudu jako důkaz. Jinak by hrozil peněžitý trest pro vydavatele a odnětí svobody autorovi.

Podle Oberfalzera tento problém již řeší zákon o ochraně utajovaných skutečností a o ochraně osobních údajů.

S pěti dalšími senátory z mediální komise tak hlasoval pro vypuštění zákazu. Stejně jako celá senátní komise pro ochranu soukromí a ústavně-právní výbor Senátu. „Trestní zákon nemá řešit občansko-právní záležitosti,“ míní jeho předseda Jaroslav Kubera (ODS). Pro zákaz se vyslovila senátorka Alena Venhodová (ODS). „Může se ve smyslu informací pro veřejnost na druhé straně tolerovat krádež a obchod s kradeným zbožím?“ vyjádřila své dilema ohledně způsobu, jak novináři odposlechy získávají.

Zástupce šéfredaktora MF Dnes Michal Musil v Senátu řekl, že zveřejnění odposlechů v médiích se dosud týkalo jen veřejně činných osob či erárních peněz, a bylo tedy ve veřejném zájmu.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...