Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát zůstane levicový, ODS hrozí drtivá porážka

Česko

  16:48aktualizováno  17:47
PRAHA - Monopol kandidátů velkých stran v prvním kole senátních voleb narušují pouze vybraní jednotlivci: o křeslo v horní komoře se utká například whistleblower Libor Michálek, horolezec Leopold Sulovský či bývalá členka ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Vedení ODS. Zleva ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. foto: Stanislav PeškaČTK

Naděje vládnoucí koalice, že po třetinové obměně Senátu ztratí levice v horní komoře pohodlnou většinu, se rozplývá. Průběžné součty naznačují, že kandidáti sociální demokracie postoupí do druhého kola ve většině obvodů, kde se aktuálně volí.

A třeba v Karviné (senátor Petr Vícha) či Prostějově (senátorka Božena Sekaninová) útočí kandidáti za socialisty na výhru už v prvním kole. ČSSD přitom obhajuje pouze pět mandátů.

Naopak občanští demokraté musí počítat s výrazným ústupem z pozic. Výsledky zatím naznačují, že nepostoupí do druhého kola ani v tolika obvodech, kolik mandátů obhajují. Tedy konkrétně v číslech: mandát končí 13 senátorům, na postup do rozstřelu mají reálnou šanci kandidáti za ODS v devíti obvodech. A favority pro druhou část volby jsou přitom maximálně v pěti regionech. „Solidní výsledek je minimálně osm křesel,“ říká přitom Jiří Oberfalzer, člen senátorského klubu ODS.

Až patnáct soubojů ve druhém kole pak čeká KSČM. Oproti obhajobě jediného končícího mandátu tak komunisty možná čeká razantní posílení. „Na převzetí takové odpovědnosti jsme připraveni,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf strany Vojtěch Filip.

Úspěch velkých stran dosud narušují pouze vybrané známé tváře. Například někdejší vicepremiér Topolánkovy vlády Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má šanci zvítězit dokonce již v prvním kole. Bodoval i horolezec Leopold Sulovský, který kandiduje za Hnutí Ostravak. Do politiky chce dle svých slov vrátit především etiku.

Na Praze 2 zase slaví vítězství někdejší šéf fondu pro životní prostředí Libor Michálek. Nakročeno do horní komory má v Brně-město i bývalá místopředsedkyně ústavního soudu Eliška Wagnerová v dresu zelených. Do druhého kola senátních voleb za Prahu 4 zase postoupila Eva Syková (ČSSD), která porazila dosavadního senátora Tomáše Töpfera (ODS).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!