Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senátor Barták: Veřejně volit nebudu

Česko

  15:36
PRAHA - Nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL se veřejné volby prezidenta nezúčastnil, protože s vybíráním hlavy státu touto formou nesouhlasí. Svůj postoj nezmění ani pro příští volbu. Uvedl to v telefonickém rozhovoru pro televizi Prima. V jejím pořadu Nedělní partie podotkl, že svůj postoj ohlásil ještě před zahájením volby.

Senátor Karel Barták foto: Senát.cz

"Já jsme hlasoval stále pro tajnou volbu. Jestliže nebude tento názor přijat, já opět odejdu," uvedl Barták ke svému postoji s tím, že v pátek kvůli tomu odešel ze Španělského sálu Pražského hradu, kde se prezident vybíral. Senátor také řekl, že nikdo na něj kvůli jeho rozhodnutí žádný tlak nevyvíjel. "Žádný nátlak na mě činěn nebyl. Asi důvod je ten, že mám
malý prokorupční potenciál," uvedl Barták.

Senátor ze Španělského sálu odešel v pátek večer při prvních pokusech o zvolení budoucího prezidenta. Parlament totiž díky hlasům ČSSD, KSČM, Strany zelených i většiny KDU-ČSL odmítl rozhodovat o prezidentovi v tajném hlasování. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) pak zahájil volbu veřejnou, v níž poslanci a senátoři vyjadřovali podporu jednotlivým
kandidátům zdvižením ruky. Jejich hlasy sčítaly skrutátorky.

Barták je považován za volitele Václava Klause, televizi Prima ale odmítl odpovědět na přímou otázku, zda by hlasoval pro současného prezidenta. V pátek z Hradu odjel a vyhledal lékařskou pomoc, trpí dědičnou srdeční arytmií, dnes už byl v pořádku.

Další Klausův volitel Josef Kalbáč, senátor KDU-ČSL, Hrad opustil v sobotu před třetím volebním kolem ze zdravotních důvodů. Místopředseda lidovců Marián Hošek dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Kalbáč je stále v nemocnici. "Je na monitorech," řekl Hošek.

Na Hradě v sobotu na hlasování chyběl také poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka k tomu uvedl, že podle jeho informací byl Snítilý hospitalizován na doporučení lékaře. "Bude záležet na jeho zdravotním stavu a na rozhodnutí pana poslance, jestli se zúčastní té páteční volby. Rozhodující bude stanovisko lékaře a jeho (poslancova)
zdravotní situace," uvedl Sobotka v ČT.

Hošek naznačil, že by KDU-ČSL mohla na úterním jednání své celostátní konference přehodnotit své původní doporučení k poslancům a senátorům, aby prosazovali veřejnou volbu hlavy státu. Svůj postoj Hošek neprozradil, uvedl jen, že by nadcházející druhá volba prezidenta měla být důstojnější než ta uplynulá, kterou provázely mnohahodinové procedurální spory. 
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!