Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Senátoři ODS trvají na ratifikaci radaru

Česko

  7:34
PRAHA - Vstřícný tón amerického prezidenta Baracka Obamy směrem k Rusku ani jeho nedávná prohlášení o snížení potřeby protiraketového štítu ve střední Evropě podle části senátorů ODS nemění nic na jejich stanovisku k Lisabonské smlouvě. Dále trvají na tom, aby sněmovna nejprve dokončila ratifikaci mezinárodní smlouvy o protiraketovém radaru a teprve poté se hlasovalo v Senátu o Lisabonu.

Alena Venhodová

„Pokud americká administrativa řekne, že radar nebude, nebo věc významně odsune, zásadně se změní situace. Pak by taková podmínka byla samozřejmě nesmyslná,“ řekl LN před nedávnem senátor Jiří Šneberger.

To však podle jeho kolegů Obama zatím neudělal. „V každém případě stále platí usnesení kongresu a senátorského klubu, podle kterého musí být před hlasováním o Lisabonské smlouvě v Senátu rozhodnuto o radaru ve sněmovně,“ řekl senátor Jan Hálek. Na ratifikaci smlouvy o radaru trvá i senátorka Alena Venhodová. „Tam nejde o samotnou realizaci základny.

Smlouva o spolupráci je pro nás maximálně výhodná. Bylo by chybou smlouvu s USA neratifikovat a nevyužít.“ Schvalování Lisabonu v Senátu ale nemusí být takové drama, jak někteří senátoři ODS naznačují. Ke schválení v horní komoře jsou zapotřebí tři pětiny hlasů, tedy maximálně 49 senátorů. Ústavní většina není v Senátu daná fixně jako ve sněmovně, jde o tři pětiny z přítomných.

ČSSD,Klub otevřené demokracie a KDU-ČSL dají pro Lisabonskou smlouvu dohromady 42 hlasů. Při plné účasti senátorů stačí, když ODS přesvědčí sedm svých lidí. „Ke smlouvě jsem spíše kritický, ale myslím si, že se těch sedm hlasů najde,“ uvedl senátor Karel Šebek.

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...