Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senzační Griffin ukázal, že může létat

Česko

Hvězda LA Clippers vyhrála soutěž smečařů. Před šokované diváky si nechala přivézt automobil. A přeskočila ho

LOS ANGELES (od spolupracovníka LN v USA) Těžko si představit paradoxnější situaci než tu, že se přijedete v půlce února do Jižní Kalifornie ohřát, a ono vám celý víkend prší. Letošní přehlídku toho nejzajímavějšího, co je v zámořské NBA k vidění neboli zbožňovanou All Star Game, to ale letos potkalo. Jenže to nikomu nevadí. Basketbal se totiž hraje pod střechou. A i kdyby se snad nehrál, už první den okořeněný soutěží ve smečování, ve které Blake Griffin přeskočil automobil, musel každého rozehřát.

Ale pěkně popořádku. Zápas hvězd, který se odehrál v noci na dnešek po uzávěrce vydání, představuje totiž jen sice krásné, ale až poslední vyvrcholení celého basketem posedlého víkendu. Předkrmem bylo už čtvrteční odhalení sochy Jerryho Westa, dlouholeté hvězdy Lakers, na náměstíčku před Staples Centrem.

Opravdová basketbalová mánie ale začala až v pátek. A odstartovalo ji první střetnutí víkendu, které obstaraly dva týmy celebrit složené nejen z bývalých hráčů NBA jako jsou Scottie Pippen, Chris Mullen, Jalen Rose, Mitch Richmond nebo Rick Fox, ale také zpěváci nebo seriáloví herci, jejichž sláva zatím do Čech ani nedorazila.

To vše pod dohledem jedné z největších osobností historie NBA Magica Johnsona, který trénoval mužstvo Západu.

Hvězda víkendu: létající mladík Největší ovace sklízel populární teprve šestnáctiletý zpěvák Justin Bieber, který se zaskvěl i nečekanou trojkou a diváci jej ihned zvolili největší hvězdou zápasu. A to i přesto, že jeho Západ nakonec prohrál 49:54.

Střetnutí celebrit se odehrávalo na improvizovaném hřišti na místním výstavišti, které přímo sousedí se Staples Centrem a pořadatelé jej pojmenovali Jam Session. Vedle montovaných tribun se rozprostírala ohromná plocha velikosti fotbalového hřiště, kterou pokrylo neuvěřitelné množství různých atrakcí, stánků a basketbalových kurtů.

Elektrizující show je nejen dětským snem, ale i rájem hlavních sponzorů a nejrůznějších prodejců. T-Mobile nabízí střelbu na koše různých velikostí, Adidas, jehož stánku dominuje ohromná maketa basketbalové obuvi, vám umožní poměřit si velikost vaší nohy s chodidly nejvyšších mužů NBA. Všem pochopitelně dominuje obrovitá bota Shaquilla O’Neila, který se může pochlubit neskutečnými třiadvacítkami nebo chcete-li pro Evropany botou s číslem 55.

Páteční program uzavřel souboj mezi letošními a loňskými nováčky z celé NBA. Tedy utkání, ve kterých se většinou poprvé mezi smetánkou představí budoucí stálice nejkvalitnější basketbalové ligy světa. A také utkání, ve kterém byl poprvé v rámci All Star víkendu k vidění Blake Griffin, hvězda místních LA Clippers a hráč, na jehož smečařské umění se těšili všichni v hale i u televizních obrazovek.

Létající Griffin, který dovedl svůj tým letošních nováčků k vítězství 148:140, je prvním hráčem od premiéry čínského obra Jao Minga, který se coby nováček objevil v obou hlavních zápasech – tedy v souboji nadějí i v hlavním utkání hvězd NBA. A navíc ukázal své dovednosti v nejatraktivnější dovednostní soutěži – smečování.

„Každý mi říkal, jaké to bude hrát All Star Game, ale tohle jsem nečekal. Je to crazy, ale cool. Původně jsem přislíbil účast na smečovací soutěži, pak přibyl nováčkovský duel a nakonec mě vybrali na velký zápas a to jsem odmítnout nemohl. Je to šance jednou za život,“ rozplývala se naděje Clippers ještě před sobotní soutěží.

A pak vzal balon do ruky a předvedl show, na kterou budou fanoušci NBA ještě dlouho vzpomínat – skok přes.

Před zraky rozvášněných fanoušků si přímo na palubovku nechal přivézt osobní automobil, v jehož útrobách seděl jeho spoluhráč Baron Davis. Ten pak Griffinovi nadhodil míč otevřeným střešním oknem a 208 centimetrů vysoký basketbalista jej úspěšně prorval obroučkou. To vše za účasti černošského sboru zpívajícího píseň „I Believe I Can Fly“ (Věřím, že mohu létat).

Vrchol víkendu, bezesporu. A také cena nejlepšího smečaře pro Griffina, který později přiznal, že nápad se sborem neměl on, ale spoluhráč a nahrávač Davis.

„Když mi vedení ligy NBA nabídlo účast v soutěži, řekli mi, že v soutěži nejsou žádná pravidla,“ svěřoval se nadějný hráč, který už dnes patří mezi nejlépe doskakující basketbalisty soutěže.

„Asi jsem mohl zaškobrtnout, čehož jsem se bál, a rozplácnout se na střeše vozidla. Naštěstí se tak nestalo a nyní můžeme všichni slavit!“ řekla hvězda Clippers, jejichž venkovní zápasy NBA bývají poslední dobou vyprodány. A to mohl Griffin jako jednička předloňského draftu podobně bavit diváky už loni. Vleklé zranění jej ale připravilo o celou sezonu.

Griffin si ale na sebe také upletl bič pro další ročníky. Každý od něj bude očekávat mimořádnou show.

„Příště budu muset vymyslet opravdu něco nového. Třeba přeskok lodě,“ usmíval se muž, který zcela zastínil další vítěze dovednostních soutěží.

Tak jen pro úplnost: soutěž v trojkách vyhrál James Jones z Miami a všestrannost Stephen Curry z Golden State.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...