Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident zve na Hrad nejvyšší státní činitele, aby probrali zahraniční politiku

Prezident republiky Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s předsedou vlády Petrem Fialou, předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským. (31. května 2023) foto: ČTK

Prezident Petr Pavel bude na Pražském hradě v úterý hostit tradiční jednání nejvyšších ústavních činitelů. Na setkání k zahraniční politice dorazí premiér Petr Fiala (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
  11:26

První schůzka nejvyšších ústavních činitelů po lednovém zvolení Pavla se konala v únoru ještě předtím, než Pavel nastoupil do úřadu. Ústavní činitelé se tehdy dohodli, že by se měli setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku a koordinovat aktivity ve vnitřní i zahraniční politice. Koncem května se ústavní činitelé věnovali vztahům se sousedními státy, Ukrajině, ale i Číně a Tchaj-wanu.

Podobný formát jednání v minulosti pořádal i bývalý prezident Miloš Zeman. Kvůli politickým sporům ale na schůzky přestal zvát předsedu senátu Vystrčila nebo ministry zahraničí a po předloňských sněmovních volbách setkávání neobnovil.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová po květnové schůzce uvedla, že shoda nejvyšších ústavních činitelů nad zahraniční politikou nebyla samozřejmostí a Česko by mělo z nové situace vytěžit maximum.

Úterní schůzka se uskuteční na Pražském hradě večer v Kulaté jídelně, informoval Senát. Vyjádření pro novináře plánuje Hrad ve 20:40.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!