Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel se vydá nejdřív do Babišovy bašty na severu, pak i do Ostravy a Brna

Petr Pavel (14. ledna 2023) foto: ČTK

Generál Petr Pavel ukázal, kudy vede jeho cesta na Pražský hrad. Při přesvědčování voličů před druhým kolem volby hlavy státu se nejprve vypraví do hlavní bašty svého soupeře Andreje Babiše. V úterý odpoledne se v Ústí nad Labem setká s laborantkami, jimž poděkuje za jejich nasazení během covidu, a pak i s lidmi na Kostelním a Mírovém náměstí.
  14:38aktualizováno  17:33

Právě v Ústeckém kraji měl Babiš v prvním kole volby nejlepší volební výsledek - 47,27 procenta, Pavel 29,28 procenta voličů.

Ve čtvrtek a v pátek navštíví Pavel Ostravu a Brno. I v Moravskoslezském kraji vyhrál s převahou první kolo Babiš před Pavlem, ale hejtman kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák, řekl, že podporuje Pavla a zvažuje odchod z Babišova hnutí.

V Jihomoravském kraji těsně zvítězil v prvním kole Pavel (34,03 procenta) před svým protivníkem Babišem (33,89 procenta). „Program těchto výjezdů ještě ladíme,“ sdělila Pavlova mluvčí Eva Hromádková.

Fischer podpoří Pavla na jeho akcích

Senátor Pavel Fischer, který vypadl v prvním kole osobně podpoří Petra Pavla na jeho akcích. „Ve druhém kole prezidentských voleb plně podporuji Petra Pavla proti Andreji Babišovi. Naše týmy nyní spolupracují na úpravě propagačních materiálů, přípravě společných prohlášení a dalších záležitostech. Naplánovali jsme společná setkání. Petra Pavla osobně podpořím na několika akcích v různých městech ještě tento týden. Podrobnosti budeme upřesňovat,“ uvedl v pondělí Fischer.

V úterý dopoledne vystoupí společně Petr Pavel a Danuše Nerudová na tiskové konferenci k tématu spolupráce před 2. kolem prezidentské volby. Bývalého premiéra označila Nerudová za zlo.

Prezidentské volby

Ve stejnou dobu bude na mimořádné schůzi Sněmovny hnutí ANO „grilovat“ vládu Petra Fialy před hlasováním o nedůvěře. Šéf hnutí Andrej Babiš se zúčastní podle mluvčího Vladimíra Vořechovského jen samotného hlasování, ale jeho kolegové budou před tím mít šanci vyjádřit se i k tomu, že premiér podpořil před druhým kolem přímé volby hlavy státu Pavla.

„Druhé kolo prezidentské volby bude nelehký souboj mezi hodnotami. Populismus, lži a příklon k Rusku proti demokracii, respektu k ústavě a prozápadní orientaci. Já budu podporovat druhé hodnoty, proto vyzývám všechny, aby podpořili Petra Pavla,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Ve hře je přes 777 tisíc voličů Nerudové

Pavel se už v sobotu po vítězství v prvním kole volby, sešel jak s Nerudovou, tak se senátory Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem, kteří mu také přijeli pogratulovat do jeho volebního štábu v centru Prahy.

„Moc si vážím toho, že přijeli nejen s gratulací, ale i s návrhem podpory. Takže jsme se dohodli, že mě podpoří a tu konkrétní formu si dohodneme v pondělí,“ řekl už po prvním kole Petr Pavel v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak se přesně zachová 777 080 voličů Nerudové, bude pro výsledek druhého kola volby hlavy státu zásadní. Pokud se většina z nich skutečně přikloní k Petru Pavlovi, stejně jako ze 376 705 voličů Fischera a 142 912 voličů Hilšera, jak k tomu všichni tři vyzvali, má generál konečné vítězství na dosah.