Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Sever lyžuje, na jihu sníh taje

Česko

Lyžařská sezona na Moravě i přes oblevu pokračuje, některá střediska ale zavírají

OSTRAVA Až sedmdesát centimetrů sněhu leží na sjezdovkách v Beskydech a Jeseníkách, kde lyžařská sezona pokračuje i přes oteplení. Na jihu Moravy naopak chybějící minusové znaménko u teplot znamenalo zavírání prvních středisek.

V Beskydech slibují provozovatelé skiareálů pro nadcházející víkend příznivé podmínky. Na horách leží od 20 do 65 centimetrů sněhu a pokračování sezony začíná znovu přát i počasí. Teploty se včera po oblevě opět vrátily pod nulu a na horách drobně sněžilo.

„Myslím si, že návštěvníci si určitě zalyžují, protože téměř ve všech střediscích je technický sníh, který tak rychle netaje,“ uvedl dispečer Horské služby Beskydy. Dodal, že ve vyšších polohách, jako jsou například Pustevny, jsou i pro běžkaře podmínky stále dobré. Horská služba nehlásí žádná omezení.

Podobná situace je i v Jeseníkách. V provozu jsou v nejvyšších moravskoslezských horách všechna lyžařská střediska. Nejvíce sněhu tradičně nabízí Ovčárna. Tamní svahy pokrývá až 70 centimetrů výhradně přírodního sněhu. „V níže položených střediscích máme do patnácti centimetrů přírodního sněhu v terénu. Na vysněžovaných sjezdovkách je okolo padesáti centimetrů technického sněhu,“ uvedl dispečer horské služby Martin Chalupa. V Jeseníkách nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Sesuv lavin však v nejvyšších moravskoslezských horách hrozí jen mimo značené trasy.

Nad víkendovým výletem do Jeseníků nemusejí váhat ani příznivci běžek. Návštěvníci hor budou moci vyrazit na túru například po upravených trasách Ovčárna-ŠvýcárnaČervenohorské sedlo, Červenohorské sedlo-Vřesová studánka a Skřítek-Alfrédka. Upravené stopy jsou také na okruzích u Kurzovní chaty.

V Beskydech mají šanci i běžkaři, kteří se svému oblíbenému sportu mohou věnovat až po setmění. Připraven je pro ně okruh Skiareálu v Mostech u Jablunkova na FrýdeckoMístecku. Osvětlená trasa má více než kilometr. Třináct sněžných děl provozovatelé areálu využívají nejen na sjezdovky, ale právě na běžkařské trasy. Momentálně lze trénovat na uměle zasněženém okruhu v délce zhruba pěti set metrů. Trasa je pravidelně protahovaná speciální rolbou a je upravena pro oba styly, klasický i bruslení. Jižní Morava zavírá první střediska, sníh roztál S problémy a rychle tající sněhovou pokrývkou svahů se potýkají provozovatelé na jižní Moravě. Na většině míst sníh roztál, přesto se na některých sjezdovkách ještě lyžuje. Svahy jsou v provozu jen díky tomu, že byly v době mrazů pokryty mohutnou vrstvou technického sněhu, což by mělo alespoň o pár dní prodloužit sezonu. V úterý kvůli tání přerušily provoz skiareály Klínek v Předklášteří na Brněnsku a Hořice u Blanska. A je jisté, že budou přibývat další.

Zatímco sezona v horských střediscích je v plném proudu, jihomoravské děti si letos ještě ani pořádně nezasáňkovaly. Nedostatek sněhu je v této nejteplejší tuzemské oblasti dlouhodobým problémem. Vydatněji v regionu nasněžilo naposledy před třemi roky.

Odborníci varují, že investice do zimních center v kraji mohou proto být velmi rizikové. Mnozí se přesto myšlenky na zimní radovánky v kraji, kde se svahy využívají především pro pěstování vinné révy, vzdávají jen neradi.

Rekordní běžkařské centrum v kraji nabídne 63 kilometrů V obci Suchý, která leží v severním cípu Jihomoravského kraje, tak například do příští zimy vznikne rozsáhlé centrum pro běžkaře. Ti budou moci vyrazit na některý z šesti běžeckých okruhů. Projekt přijde na 7,5 milionu korun. Areál bude podle starosty obce Pavla Žilky největším centrem pro běžkaře na jižní Moravě s okruhy o délce 63 kilometrů.

Ještě letos si mohou zájemci zalyžovat v Olešnici na Blanensku, která je v provozu třetí sezonu. Minulé dvě byly prodělečné. Nynější zimu slouží lyžařům již přes padesát dní. Aby se ta letošní sezona konečně vyplatila, měl by být svah v provozu ještě nejméně tři týdny. V Olešnici si zatím vytvořili pracovníci skiareálu téměř metrovou vrstvu technického sněhu. Pokud by teploty klesly zase pod nulu, mohl by jejich záměr vyjít.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: