Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sever se vzpamatovává ze záplav. Počasí se má uklidnit

Povodně v Novém Oldřichově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodně v Novém Oldřichově | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Hasiči stále pomáhají s úklidem po sobotních ničivých záplavách na Děčínsku. Přívalové deště už ustaly, škody na majetku jsou přesto obrovské. Jejich výši nelze zatím podle operačního důstojníka ústeckých krajských hasičů odhadnout. Nikdo naštěstí při záplavách nezemřel ani nebyl zraněn.

Policisté přes noc hlídali rodinné domy v Markvarticích, Kunraticích a Benešově nad Ploučnicí, z nichž byli lidé evakuováni, řekl dnes mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.


Blesková povodeň v České Kamenici

Blesková povodeň zasáhla v sobotu povodí řek Kamenice a Ploučnice na Děčínsku, obě řeky překročily během krátké chvíle třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Následnou povodeň v Benešově nad Ploučnicí, Srbské Kamenici, Jánské a dalších obcích označil mluvčí státního podniku Povodí Ohře Jan Svejkovský za větší než stoletou. V současné době jsou hladiny všech toků v povodí pod úrovní prvního povodňového stupně.

Protržením hrozila hráz rybníka v Huníkově nedaleko České Kamenice na Děčínsku. Pokud by nápor vody nevydržela, záplavová vlna by se převalila přes několik obcí. "Hasiči jsou na místě a pomocí čerpadel snižují hladinu rybníka," řekl dnes odpoledne tisku operační důstojník ústeckých krajských hasičů.

Blesková povodeň zasáhla obce Srbská Kamenice a Jánská už ve středu.


Evakuace vrtulníkem v Benešově nad Ploučnicí

I na Liberecku se odklízí

V Libereckém kraji zasáhly v sobotu po poledni bouřky s přívalovými lijáky oblast Českolipska a Semilska. Lidé v Novém Oldřichově začali uklízet po velké vodě a sčítat škody, které sobotní blesková povodeň na jejich majetku napáchala.

Předpověď počasí na týden

Prudké bouřky a vedra v týdnu ustoupí. Očekávejte chladnější počasí s oblačností a občasnými srážkami.

Celou předpověď naleznete v tomto článku.

Takovou katastrofu nikdo v obci nečekal. "Seběhlo se to hrozně rychle, přišel malý mrak, začalo pršet a bouřit a v krátké chvíli se tahle říčka zvedla a brala všechno co jí stálo v cestě," popsal bleskovou povodeň jeden z místních.

Nikdo z obyvatel obce nic podobného nepamatuje. "S hrůzou jsme se před pár lety koukali na záplavy na Moravě a byli jsme rádi, že bydlíme na kopcích. Ani ty nás teď nezachránily, voda se valila doslova ze všech stran," posteskla si starší žena.

Voda už opadla, říčka Bystrá se vrátila do svého koryta, lidé se ale bojí dalších dešťů. Koryto řeky je zablokované naplaveninami a těžkými balvany s nimiž si poradí jen těžká technika.

Vedení obce, hasiči i dobrovolníci dnes společně mapovali situaci a jednali o postupu úklidových prací. Starostka Marcela Novotná říká: "V první řadě zabezpečíme domy, které jsou evakuované, je třeba odklidit z nich bahno a vysušit je, obě rodiny jsou u příbuzných a naši pomoc s ubytováním nepotřebovaly."

Hasiči z nedalekého Donbranova pomohou z čištěním zaplavených studní. "Tam, kde voda zničila vodovodní přípojky jsme zajistili zásobování pitnou vodou," řekla starostka. S jejich opravou se začne nejdřív v úterý, to také přijedou plynaři a energetici.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...