Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sex seniorů je tabu. Rady si s tím nevědí ani pečovatelé

Senioři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Téma, o kterém se nemluví. Sexualita seniorů je pro značnou část veřejnosti tabu, jako kdyby neexistovala. Výzkum dokonce ukázal, že ani pečovatelé v pobytových zařízeních nečekají, že by starší lidé mohli vést intimní život.
  7:00

Celé dny posedávají na lavičce, koukají na televizi nebo hrají společenské hry. Takový je zažitý stereotyp o seniorech.

Poctivější náhled ale může leckoho překvapit. Důchodci v intimní oblasti zažívají stejné pocity jako mladší ročníky. Zamilovávají se, žárlí a jsou sexuálně aktivní. A dokonce i ti, kteří trpí například nějakou formou demence. Potvrzují to pečovatelé z 90 procent domovů pro seniory, které se zúčastnily výzkumu Karolíny Friedlové z Institutu Bazální stimulace. 
První odpověď na otázku, jestli jejich klienti sexuálně žijí, byla ale jiná: „U nás se tohle neděje.“

‚U nás se tohle neděje‘

Je potřeba si uvědomit, že také senioři mají své sexuální potřeby. I ve stáří je sexualita prostředek k upevňování vztahů,“ vysvětluje Friedlová. Personál by si tak měl podle odborníků připustit, že intimní život může člověk prožívat i v domově pro seniory.
Friedlová odkazuje na zahraniční praxi, kdy pečovatelé procházejí mnoha školeními. Česká Asociace poskytovatelů sociálních služeb se tímto nyní také zabývá. Podle Friedlové by se tak pečovatelé i klienti mohli vyvarovat zbytečně nepříjemných situací. Někým z personálu byly při sexuální aktivitě podle výzkumu vyrušeny manželské páry ve 26 procentech domovů, ve 39 procentech pak ty nesezdané. 

Výzkum v domovech pro seniory

 
„Pečovatelé třeba zaklepou, už ale dostatečně dlouho nepočkají a vejdou. Stává se také, že je klienti neslyší, protože mají problém se sluchem,“ říká Friedlová. Senioři si tak hledají soukromí všemožně. Přitom intimní život jim podle odborníků zdravotně jednoznačně prospívá.

„Klienti, kteří si najdou partnera, jako by rozkvetli, jsou aktivnější, lépe o sebe pečují a projevují se sebevědoměji,“ uvádí Friedlová ve své studii výroky některých ředitelů.
Výsměch nebo odsouzení Podle ní je velkým handicapem českých domovů pro seniory, že personál není školený, jak se sexualitou klientů zacházet. V cizině je přitom tato tematika rozšířenější.

Dokazuje to i Jana Prokešová z líbeznického Domova pro seniory Hortenzie. V Dánsku prošla kurzem, ve kterém se tímto tématem setkala. „U nás existuje možnost, aby se i partneři spolu ubytovali, a nikdo to nebere jako něco divného. Sexualitu vnímáme u seniorů jako přirozenou. V našem zařízení neseparujeme ženy a muže,“ říká Prokešová.

Navíc by personál měl podle odborníků s klientem o sexualitě otevřeně mluvit. „V praxi se často setkáváme s potřebou seniora hovořit o svých pocitech, emočním strádání, ale také o sexualitě, která zmizela s odchodem partnera, ale i s přijetím do ústavního zařízení,“ uvádí prezidentka Asociace Palma Eva Procházková. Realita je ale jiná. Klient se v takové chvíli setká i s odsouzením nebo zesměšněním. V lepším případě personál seniora odbude slovy, že nemá čas.

Senioři mohou ztrácet zábrany

Intimní chování klientů, jimž lékaři diagnostikovali stařecké poruchy, je už vůbec pro mnohé nepředstavitelné. Přitom i tato skupina důchodců se oddává sexuálnímu životu. U nich by ale o to víc mělo zafungovat poradenství personálu.

Friedlová také v rámci výzkumu zjistila, že z celkového počtu sexuálně aktivních párů žijících v domovech pro seniory má ve 43 procentech jeden z partnerů demenci. „Velmi často se stává, že lidé trpící nějakou formou demence dávají svůj sexuální pud velmi otevřeně najevo, protože daná nemoc jim snižuje veškeré zábrany,“ vysvětluje Procházková. Personál se pak například setká s tím, že klient masturbuje na veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě kvůli takovým případům se odborníci často baví o takzvané sexuální asistenci. Směřovaná by mohla být nejen k seniorům, ale i k handicapovaným lidem. V Nizozemsku tato služba funguje už 35 let. Asistent musí podstoupit kurz, během kterého je poučený o obtížích stáří a různých postižení, aby klientům takové uvolnění sexuálního napětí naopak neublížilo.

V Česku žije téměř 2 900 000 seniorů. Podle mínění většiny společnosti již nejsou vzhledem ke svému věku sexuálně aktivní. Tento mylný názor převládá i mezi pečovateli v pobytových zařízeních.