Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sezona klíšťat se blíží

Česko

Váháte, zda se máte nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě? Pak byste měli vědět, že toto onemocnění může skončit až obrnou. Všechny zdravotní pojišťovny vám navíc na očkování přispějí.

Přestože je pro očkování proti klíšťové encefalitidě nejvhodnější období od listopadu do února, ani v březnu ještě není na klasickou verzi očkování pozdě. Vakcína totiž účinkuje již po čtrnácti dnech od podání druhé dávky, která se aplikuje v závislosti na zdravotním stavu očkovaného po jednom až třech měsících od první dávky. Očkování tak může být účinné již po šesti týdnech. Přesto je ale důležité aplikovat i třetí dávku, která prodlouží jeho účinek. Ta by se měla aplikovat po dalších devíti až dvanácti měsících. V okamžiku, kdy se začne oteplovat, se ale začne zvyšovat výskyt klíšťat a riziko nákazy výrazně narůstá. V takovém případě by už klasická verze očkování nemusela působit dostatečně rychle, a proto se očkování aplikuje ve zrychlené verzi, při které je vakcína účinná o několik týdnů dříve.

Očkovací schéma v tomto případě závisí na konkrétní vakcíně. U nás se k očkování proti klíšťové encefalitidě používají vakcíny Encepur a FSME Immun. U Encepuru se druhá dávka aplikuje již po sedmi dnech, třetí po dalších třech týdnech. U tohoto schématu je ale nutné aplikovat také čtvrtou dávku, a to přibližně po dvanácti až osmnácti měsících od podání třetí dávky.

„U vakcíny FSME Immun se druhá dávka aplikuje až po dvou týdnech a třetí za dalších šest až dvanáct měsíců,“ říká doktorka Ludmila Sattranová z Očkovacího centra v Českých Budějovicích. Čtvrtá dávka už není třeba.

Vakcíny jsou téměř totožné O tom, kterou z vakcín budete očkováni, by měl rozhodnout ošetřující lékař nebo lékař z očkovacího centra. „Vakcíny jsou téměř totožné,“ říká k tomu primářka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. „Přestože se dají vakcíny zaměnit a v podstatě je jedno, kterou vakcínu na kterou dávku použijeme, snažíme se většinou na všechny dávky aplikovat stejnou vakcínu. Je ale pravda, že mezi nimi není víceméně žádný rozdíl. Nepatrně se liší jen přídavnými látkami, ale imunitní systém odpovídá na obě stejně,“ doplňuje doktorka Sattranová.

V případě, že vám vakcínu předepíše ošetřující lékař, budete si ji muset vyzvednout v lékárně a donést do očkovacího centra. „Upřednostňujeme, pokud si klient koupí vakcínu až u nás, protože v opačném případě nevíme, jak ji skladoval a zda je v pořádku,“ říká k tomu Sattranová.

Očkování vydrží tři až pět let Očkování by mělo být účinné tři až pět let, poté by se mělo provést přeočkování další dávkou vakcíny. „Po třech letech by se měly nechat přeočkovat zejména děti a senioři, ostatním může očkování vydržet až pět let,“ upřesňuje doktorka Dagmar Benešová z Očkovacího centra Brno s tím, že u vakcíny Encepur je podle ní lepší nechat se přeočkovat již po třech letech. Podle Hany Roháčové jsou ale obě vakcíny dostatečně účinné a k přeočkování by mělo dojít až po pěti letech.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny, některé však ne na všechny dávky (přesnější údaje najdete v boxu na této straně). Celé očkování stojí přibližně 1200 korun. Cena závisí nejen na očkovacím centru, ale také na použité vakcíně. Encepur je o pár desetikorun levnější.

Obvykle ale zaplatíte také za aplikaci, na kterou většina pojišťoven nepřispívá, a to přibližně sto až sto padesát korun. „Klient u nás za aplikaci a jednu dávku vakcíny zaplatí dohromady 530 korun,“ uvádí doktorka Sattranová. Za očkování neplatíte lékaři regulační poplatek ve výši třiceti korun.

Pokračování na straně IV

Dokončení ze strany III

„Klient musí vyplnit a podat žádost o příspěvek a kromě platebního dokladu musí přeložit také očkovací průkaz nebo jiný doklad, v němž bude uvedeno, o jaký druh očkování a o kolikátou dávku očkování se jedná, a také podpis a razítko provádějícího lékaře,“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. „Příspěvek je poskytován bezhotovostně na účet klienta,“ dodává Kadečková.

„Příspěvky proplácíme na všech kontaktních místech po předložení průkazu pojištěnce, dokladu totožnosti, dokladu o úhradě očkovací látky a očkovacího průkazu nebo jiného písemného dokladu o aplikaci vakcíny,“ říká zase Petr Kvapil ze Zdravotní pojišťovny Škoda.

Očkování proti klíšťové encefalitidě ale není určeno každému. „Nesmí ho postoupit lidé alergičtí na vaječnou bílkovinu a také děti do jednoho roku věku,“ říká Dagmar Benešová. Vakcíny se nesmějí aplikovat ani těm, kteří jsou akutně nemocní. S očkováním je v takovém případě nutné počkat do uzdravení.

Po aplikaci vakcíny se může v místě vpichu objevit mírné zarudnutí. „Reakcí na vakcínu může být i svědění prstů, chřipkové příznaky nebo například bolest hlavy,“ doplňuje Dagmar Benešová s tím, že tyto potíže nebývají příliš časté.

I když se necháte proti klíšťové encefalitidě očkovat, nemáte před klíšťaty ještě vyhráno. Existuje totiž riziko, i když velmi malé, že se nemocí, která může skončit až obrnou, nakazíte i přes očkování. Klíšťata na vás mohou navíc přenést i lymeskou borreliózu, proti níž očkování neexistuje a která může ve výjimečných případech skončit smrtí. Proto se raději pečlivě kontrolujte.

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor:

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...