Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Shniješ zaživa. Soud se ptá, kdo to napsal

Česko

BRNO Případ výhrůžné e-mailové korespondence na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity včera Městský soud v Brně nemohl ani otevřít. Obžalovaný profesor katedry filozofie Břetislav Horyna ani jeho obhájce se dle očekávání nedostavili.

Nebyla totiž zachována zákonná lhůta pěti dnů, které měl Horyna mít na přípravu jednání. Nebylo tak možné jednat, a tak soudce hlavní líčení přesunul na 5. ledna. Za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci hrozí Horynovi až rok vězení.

Horyna posílal podle státního zástupce vulgární e-maily profesoru Jaroslavu Hrochovi do vedlejší kanceláře. Stylizoval se do role zesnulého katolického disidenta Augustina Navrátila a hrozil mu i fyzickou likvidací. „Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa,“ stálo v jednom z dopisů. Podle policie odešly některé e-maily z Horynovy kanceláře a jiné i z jeho domácího počítače.

Kauza se táhne téměř dva roky. Počátkem listopadu na ni upozornilo brněnské studio České televize. Katedra filozofie se od reportáže distancovala, její pedagogové ji považovali za pokus o skandalizaci a porušení presumpce neviny. Anonymní korespondenci adresovanou Hrochovi označili za „nechutnou a odsouzeníhodnou“, v podobném duchu se vyjádřil i Akademický senát Masarykovy univerzity a vedení filozofické fakulty. Na základě pouhého podezření však akademikové Horynu odmítají perzekvovat. Odborník na filozofa Immanuela Kanta, proslulého výroky týkajícími se morálky, tak na fakultě stále přednáší.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: