Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel vystoupí na shromáždění k Ukrajině, pomoc nevládek byla zatím 7 miliard

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Česka. (6. července 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na shromáždění na podporu Ukrajiny napadené Ruskem vystoupí v sobotu prezident Petr Pavel. Videopozdrav bude mít i ukrajinský prezidente Volodymyr Zelenskyj se svojí ženou Olenou i britský historik Timothy Garton Ash. Pavel také již o den přijme úspěšné Ukrajince, kterým se u nás podařilo rozjet podnikání, provozují bistro nebo cukrárnu.
  8:47aktualizováno  12:30

Shromáždění na podporu Ukrajiny, které pořádají občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců, se uskuteční v sobotu od 16 hodin na Staroměstském náměstí.

Českou i ukrajinskou hymnu zazpívá dětský pěvecký sbor Kroky dobra. Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu.

Prezident Pavel se také v pátek na Hradě setká s Ukrajinci, které konflikt vyhnal z jejich země napadené ruským agresorem, a zúčastní se debaty Respektu v Centru současného umění DOX.

Na pomoc napadené Ukrajině daly české nevládní organizace více než 7 miliard korun

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před dvěma lety vynaložilo 66 českých nevládních organizací více než 7 miliard korun na pomoc v napadené zemi a uprchlíkům před Putinovou válkou, kteří jsou v Česku. Čeští občané ve sbírkách přispěli 3,17 miliardy korun, dárci z velkých institucí dali minimálně dalších 3,5 miliardy.

Pomoc mířila k více než třem milionům Ukrajincům a Ukrajinkám, zaznělo na tiskové konference nevládních organizací. Společně vystoupili největší poskytovatelé pomoci na Ukrajině z organizací Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, Paměť národa, Diakonie, Charita, Nesehnutí a dalších.

Člověk v tísni zveřejnil, že na pomoc Ukrajině vynaložil téměř 4,7 miliardy korun, které vybral od více než půl milionu dárců. „Okamžitou rychlou pomoc nám umožnila solidarita české veřejnosti,“ řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Pomáháme od začátku invaze na celém území Ukrajiny, kde dnes pracuje víc než 500 našich kolegů. Doručujeme s partnerskými organizacemi vodu a potravinové balíčky poblíž frontových linií, opravujeme domy, pomáháme vnitřním uprchlíkům v kolektivních centrech na západě země. Podporujeme ale také nezávislá média nebo pomáháme dokumentovat válečné zločiny. V Česku se zaměřujeme na ty, kteří nemají dostatek zdrojů, nemohou pracovat, mají problémy se zdravím nebo o někoho pečují,“ uvedla už ve středu organizace Člověk v tísni.

„Pro nás v Člověku v tísni obrovská solidarita a neuvěřitelný objem příspěvků, které nám dárci svěřili, abychom pomáhali, představuje zásadní závazek. Pokračujeme a jsme připraveni pokračovat tak dlouho, jak to bude potřeba,“ uvedl Pánek.

Na Ukrajině chce tato nevládní organizace dál poskytovat humanitární pomoc podle vývoje situace a potřeb, spolupracovat s místními, podporovat nezávislá média, ale také pečovat o duševní zdraví a odolnost lidí. V Česku se vedle stávající práce zaměří na prevenci pracovního vykořisťování a pomoc mladým.

Neprůstřelné vesty, zařízení na filtraci vody, zdravotnický materiál i léky

Ohromnou solidaritu Čechů ocenil i Mikuláš Kroupa ze společnosti Post bellum, vedoucí projektu Paměť národa. „Evropská unie za touto pomocí zaostává,“ řekl Kroupa. Paměť národa podle něj dodává na Ukrajinu ochranné pomůcky – neprůstřelné vesty, které se rozhodla sama vyrábět. Dodala jich na Ukrajinu 13 577. Kromě toho i 21 580 vojenských lékárniček a 13 frontových sanitek.

„Zničení Kachovské přehrady v červnu 2023 přineslo další výzvu v naší pomoci na Ukrajině. Zajistili jsme dodávky pitné vody a zařízení na filtraci. Následně jsme instalovali systémy na úpravu vody a pustili se do budování vrtů na pitnou i technickou vodu, zajištění čističek a stavbu kanalizací,“ uvedl ředitel nevládní společnosti ADRA Radomír Špinka.

„Hovoříme o dvouletém výročí, ale ta válka trvá už deset let,“ řekl Sylva Horáková z organizace Lékaři bez hranic, která se zabývá mimo jiné dodávkami zdravotnického materiálu a léků do nemocnic i převozem zraněných do méně zatížených nemocnic. Lékaři bez hranic provozují speciální evakuační vlak, který převáží vážně nemocné pacienty z východu na západ Ukrajiny.

Přispěli jste do některé sbírky na pomoc Ukrajině?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 29. února 2024. Anketa je uzavřena.

Ne738
Ano418

Organizace CARE pomohla za dva roky více než 1,2 milionu lidem. Zpočátku se zaměřovala zejména na humanitární pomoc, rekonstrukce domů a základní potřeby vnitřně vysídlených osob. Nyní stále více řeší problematiku genderově podmíněného násilí, psychologickou podporu a rozvoj vůdčích schopností žen v mimořádných situacích. Na pomoc pro Ukrajinu využila přes 900 milionů korun.

Česko podle premiéra pomohlo 590 tisícům uprchlíků před Putinovou válkou z Ukrajiny

Za dva roky Putinovy války proti Ukrajině podle premiéra Petra Fialy udělilo Česko dočasnou ochranu celkem 590 tisícům uprchlíků z Ukrajiny, z toho 100 tisícům dětí.

V souvislosti s druhým výročím ruské agrese premiér ve středu po jednání vlády řekl, že Česko dnes poskytuje útočiště 384 tisícům uprchlíků před Putinovou válkou a že díky tomu, že asi 120 tisíc z nich pracuje, odvedli do veřejných rozpočtů větší částku, než jim stát vyplatil na dávkách.

Ruská armáda obsadila 22. února 2022 část Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, kterou ovládali ruští separatisté. O dva dny později ruský agresor zahájil válku proti celé Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin, na kterého vydal Mezinárodní trestní soud zatykač pro válečné zločiny, zpochybnil Ukrajinu jako samostatný stát i Ukrajince jako národ.