Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Signal festival rozzáří pražské ulice barvami a digitálním uměním

Česko

  17:22
Ve čtvrtek v Praze začíná oblíbený Signal festival, který nabídne patnáct světelných instalací. Desátý ročník akce pro zájemce připravil dvě trasy, jedna povede centrem a druhá Vinohrady až do Vršovic. K vidění budou například autonomní svítící roboty, zničená auta z války, ale nebude chybět ani oslňující projekce na baziliku svaté Ludmily.

„Desátý ročník je oslavou kreativity a umění, jsem proto nesmírně rád, že se k nám přidala řada významných pražských institucí, jako je Národní divadlo, Kunsthalle Praha, kulturní prostor Vzlet nebo ČVUT, které první velké výročí oslaví s námi,“ řekl ředitel Signal Festivalu Martin Pošta. Festival podle něj dosud navštívily více než tři miliony lidí. Letošní ročník tak opět rozzáří Prahu od čtvrtka do neděle.

Instalaci z opuštěných a rozbitých aut přivezených z válkou zasažené Ukrajiny přichystal na Mariánském náměstí designér Maxim Velčovský. Turecký designér a umělec pracující s umělou inteligencí Refik Anadol pro velkoplošnou projekci v centru CAMP zase zpracoval algoritmem strojového učení data z trojrozměrného modelu více než 4 500 kilometrů pražských ulic.

Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického zapojí do instalace Forum Robotum na Karlově náměstí autonomní roboty se světelnými krovkami. Světelné instalace budou k vidění třeba v Klementinu, na kostelech U Salvátora a svatého Václava, bazilice svaté Ludmily, v Bezručových a Heroldových sadech nebo na Vršovickém zámečku.

Podívejte se na instalace z předchozích ročníků

Ve spolupráci s Laternou magikou uvede Signal Festival v Kateřinské zahradě inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka a performerka Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou surrealistických básnířek, francouzské Joyce Mansourové a české Jany (Honzy) Krejcarové.

Většina programu je zdarma. Galerijní zóna zahrnuje šest míst, na ta je třeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně. Kompletní program akce naleznete na www.signalfestival.com.

Autoři: ,