Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Síkela navrhne zvýšit pomoc domácnostem a chce státního obchodníka s energií

Česko

  7:25aktualizováno  13:21
Ministr Jozef Síkela (za STAN) navrhne vládě navýšení letošní pomoci domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky. Kabinetu také představí podobu chystaného státního obchodníka s energiemi.

„Za prvé chceme navýšit letošní pomoc s cenami energií. Urychlíme definici sociálně zranitelného zákazníka, a na ty se budeme do budoucna zaměřovat,“ řekl ministr Síkela na tiskové konferenci.

Síkela navrhne zvýšení letošní pomoci pro všechny domácnosti. Namísto čtyř tisíc korun by letos měli dostat až deset tisíc. Takové navýšení pomoci by si vyžádalo náklady ve výši 54 miliard místo původně plánovaných 18 miliard korun.

Vládě navíc předloží návrh na urychlené založení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice.

„Dále připravíme urychleně státního obchodníka s energiemi, tento doplněk předložíme vládě ke schválení. Mezitím budeme pokračovat v tom nejdůležitějším, a to v léčení příčin vysokých cen energií,“ doplnil. Pomoc připravuje také pro průmysl.

Plán na stabilizaci cen energií má podle Síkely několik složek, a to rozhýbání trhů, více peněz na záruky, zřízení intervenčního fondu na evropské úrovni. Dále pak také hledání cesty, jak oddělit ceny plynu od cen elektřiny.

Ministr chce dále využít takzvaný dočasný krizový rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině, který zveřejnila Evropská komise. Tento rámec umožňuje státní podporu podniků, které jsou nejvíce zasažené zvýšením cen energií. Pro pomoc podle něj přišel ten správný čas, na její podobě spolupracuje se Svazem průmyslu a dopravy.

Průmysl je podle Síkely ohledně cen energií zranitelný kvůli podcenění energetických úspor a účinnosti. „Ekonomika spotřebuje na jednu korunu HDP dvakrát více energie, než je průměr v EU,“ řekl ministr. Hůře je tom v celé unii podle něho jen Bulharsko.

První místopředseda STAN Lukáš Vlček uvedl, že představa hnutí je, aby letos podpora pro domácnosti dosáhla zhruba 10 000 korun. „Máme-li hovořit o prostředcích, které se promítnou do letošního státního rozpočtu, který nepochybně bude muset projít určitou revizí,“ uvedl. Vláda musí podle Síkely doručovat pomoc co nejvíce adresně, současná podoba úsporného tarifu je ale plošná. Počet nízkopříjmových je ale podle něj vyšší.

„My vítáme slova, která tady zazněla od pana ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Je tady potřeba říct, že bez pomoci státu by byly ohroženy veřejné služby v této zemi,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Většina samospráv má podle něj nasmlouvané energie do konce tohoto roku.

Půta na Twitteru uvedl, že STAN navrhuje zvýšit pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu z 4000 na 10 000 korun, původně navrhovaných 18 miliard se tak navýší na 54 miliard korun. „Dalších 28 miliard půjde na podporu firem, které se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině,“ uvedl Půta. Dodal, že státní obchodník s energiemi by měl být zřízen do konce roku.

Například Středočeský kraj nemá podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) nakoupené energie na příští rok pro kraj, krajské organizace ani krajské nemocnice. V loňském roce utratil Středočeský kraj za energie 295 milionů korun, na příští rok nyní počítá s 550 miliony korun, připraveno má ale až 800 milionů. Pecková uvedla, že když si kraj nechal 9. srpna dělat nabídku na veškeré potřebné energie, zaplatil by za ně 1,6 miliardy korun.

Síkela zopakoval, že bude prosazovat společné evropské řešení cen energií. Zmínil zvýšení částky pro obchodníky na záruky nebo zřízení intervenčnímu fondu. Chce také hledat cestu, jak oddělit ceny plynu a elektřiny.

Celoevropské řešení

Vysoké ceny energií trápí celou Evropskou unii. Unijní členové volají po celoevropském zastropování cen. Některé evropské státy již přistoupily na národní zastropování cen energií. Evropa musí podle Síkely oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Rada bude schvalovat návrh stanovení maxima cen plynu využívaného pro výrobu elektřiny.

Právě plynové elektrárny jsou v systému určování cen klíčové – fungují totiž jako tzv. závěrné a cena se řídí podle nich.

„Evropská unie je blíž společnému postupu při řešení cen energií, než byla kdy předtím,“ řekl Síkela.

Také premiér Petr Fiala v pondělí jednal o možnostech zastropování cen s německým kancléřem Olafem Scholzem. Na svém twitterovém účtu Fiala dále uvedl, že vysoké ceny energií jsou celoevropský problém, který se musí řešit na evropské úrovni.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!