Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Silnice Opava–Ostrava už roste

Česko

HRABYNĚ Budování nové spojnice Ostravy a Opavy oficiálně začalo. Téměř desetikilometrový úsek silnice I/11 mezi Krásným Polem a Mokrými Lazci se rozšíří na čtyři až pět jízdních pruhů.

Silnice se 14 mosty zcela mine obce Hrabyně a Velká Polom, kterými prochází současná I/11. Stavba by měla skončit v roce 2012. „Stát za ni zaplatí nejméně 3,6 miliardy korun,“ řekl mluvčí společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava Jindřich Vaněk.

Stavba, jejíž příprava trvala téměř deset let, začala poklepem základního kamene nedaleko Hrabyně na Opavsku. Úsek dlouhý 9,75 kilometru má snížit problémy s překonáváním nebezpečného Hrabyňského kopce, který je problémový zejména v zimě.

Stavba je součástí celkové modernizace silnice I/11, která má na severu Moravy vytvořit do roku 2015 společně s dálnicí D47 takzvaný Slezský kříž. Například obyvatelé Velké Polomi na ni podle starostky Ludmily Bubeníkové zoufale čekají. Podle ní Velkou Polomí projede denně více než 18 000 aut, z toho šestina nákladních.

Prozatím dělníci na místě staveniště dokončují kácení okolních dřevin, po němž bude pokračovat hloubkový pyrotechnický průzkum. V jeho první fázi našli pyrotechnici velké množství munice z druhé světové války, neboť trasa prochází územím, kde se v roce 1945 uskutečnila Ostravská operace. Nedaleko Hrabyně, kde povede trasa v hlubokém zářezu, bude zeď vysoká až 16 metrů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: