Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

Česko

  17:44
Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti vyjeli k nahlášeným událostem drážní i krajští hasiči. Voda zaplavila železniční přejezd v Kdyni na Domažlicku, uvedl mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Meteorologové varovali před dalšími velmi silnými bouřkami na západě Středočeského kraje.

Zatopené sklepy způsobily silné deště i na Rokycansku, řekl řídící důstojník krajských hasičů.

„Máme hlášené vytopené sklepy a rodinné domy zhruba v oblasti Rokycan a Mýta,“ uvedl řídící hasičů. Na místo už vyrazily hasičské jednotky.

Později odpoledne se déšť začal přesouvat na severozápad, některá ohniska se ale i vracela, například v okolí Rokycan. „Většinou jde o technické zásahy, popadané stromy, čerpání vody ze sklepů nebo garáží. Teď už se události přesouvají směrem k Chodové Plané a k hranicím kraje,“ řekl řídící plzeňských hasičů.

V Karlovarském kraji zatím hasiči k událostem v souvislosti s deštěm nevyjížděli, s postupujícími dešťovými mraky ale mohou i zde nastat komplikace.

Dopoledne a okolo poledne se v Plzeňském kraji objevil silný déšť doprovázený bouřkou na Domažlicku a v okolí Rokycan. V Plzeňském kraji už deště zvedly hladiny některých řek. První povodňový stupeň platí od pátku na Berounce v Bílé Hoře.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Meteorologové zároveň vydali výstrahu, ve které varují před velmi silnými bouřkami na západě Středočeského kraje. Lidé podle nich měli zajistit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Nebezpečí podle meteorologů představují také kroupy o průměru více než dva centimetry.

Ve všech ostatních krajích byl vyhlášen do sobotních 21:00 nízký stupeň nebezpečí. Podle ČHMÚ se může lokálně vyskytnout přívalový déšť, který může zatopit podchopdy, podjezdy či sklepy.

Autoři: ,