Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Silný vítr řádí v Česku, už má však slábnout

Česko

  20:10aktualizováno  22:41
PRAHA - Česko sužuje nebývale silný vítr. Meteorologové však tvrdí, že v příštích hodinách bude už spíše slábnout. Vichřice si vyžádala zatím tři oběti - na Českolipsku usmrtil strom hasiče, ve Vestci u Prahy dva mladíky v autě.

Česko čeká mimořádně větrná noc. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

V Krušných horách naměřili orkán o síle 182 km/h. Hasiči po celém Ústeckém kraji podle mluvčího Lukáše Marvana vyjíždějí především k popadaným stromům. Nejhorší je situace na Ústecku, Teplicku a Mostecku.

Na několika místech vítr přerušil vedení elektřiny a části měst či obcí se ponořily do tmy.

Marvan řekl, že hasiči zatím vyjížděli k 25 vyvráceným či zlomeným stromům, několik jich také preventivně pokáceli. Vítr odnesl střechu celnice v Mníšku a u jedné budovy ve Varnsdorfu. V Ústí nad Labem pak poryvy vyvrátily lampu veřejného osvětlení.

Vítr si vyžádal tři oběti
Vichřice se bohužel neobešla bez obětí na životech. Nejprve padající strom zabil sedmatřicetiletého profesionálního hasiče, který zasahoval ve Slunečné na Českolipsku, který spolu se svými kolegy odstraňoval z vozovky zřícené stromy.

Mluvčí záchranné služby Kristýna Fejfarová tvrdila, že strom dopadl přímo na hasiče. Pokoušeli se ho oživit kolegové i přivolaní zdravotníci, velmi těžkým zraněním však podlehl.

Ke druhé tragédii došlo ve Vestci nedaleko Prahy. Dva mladíky, kteří jeli v autě, zabil padající topol a uvěznil cestující v autě. Jednomu bylo 21 let a pocházel z Vestce, druhý u sebe neměl doklady a jeho totožnost zatím není známa. Oba podlehli na místě vážnému úrazu hlavy. Lékař už mohl pouze konstatovat smrt. Z auta je museli vyprostit hasiči, dodala mluvčí.

Popadané stromy ochromily dopravu
Velké komplikace způsobil silný vítr také v dopravě. Stovky stromů ochromily dopravu na jihu Čech. Spadlé kmeny blokují železniční spoje, uvízly mezi nimi dva mezinárodní rychlíky i tři osobní vlaky. Kvůli stromům jsou neprůjezdné také některé silnice.

Policisté zatím neevidují žádné zranění. Varují ale řidiče, aby dnes v noci zbytečně nevyjížděli. Měli by se vyhnout zejména lesním úsekům, řekl operační důstojník jihočeské policie.

Pokácené kmeny zablokovaly mezi Českými Velenicemi mezinárodní rychlík z Vídně do Českých Budějovic a rychlík z Lince do Českých Budějovic u Včelné na Českobudějovicku.

"Prosíme cestující o pochopení, snažíme se problémy co nejrychleji odstraňovat," řekl Jiří Kafka z Českých drah. Mezi Číčenicemi, Prachaticemi a Volary uvěznily stromy dva osobní vlaky i s cestujícími. "Nemám informace, kolik je v nich cestujících," uvedl Kafka.

Velké problémy hlásí také severní Čechy, kde vítr dnes po devatenácté hodině přerušil železniční dopravu mezi mezi Děčínem a Německem na trase z Prahy do
Berlína. Na německé straně železnici zablokovaly popadené stromy.

Cizinecká a pohraniční policie proto hraniční železniční přechod Děčín uzavřela. Mimo
provoz je i několik silničních hraničních přechodů na severu Čech.

Letecké společnosti ruší spoje
České aerolinie za pozdní odpoledne a večer zrušily kvůli silnému větru celkem 15 letů. Vzhledem k tomu, že předpověď počasí není příznivá, jsou ohroženy další lety, dodala. Hupáková dále uvedla, že společnosti se nedaří kvůli větru nakládat a
vykládat materiál; tím se linky zpožďují.

Ruzyňské letiště dál funguje, kvůli větru jen přestalo používat nástupní tunely, u nichž podle mluvčí letiště Evy Krejčí hrozí, že by při rozechvění mohly poškodit letadlo. Provoz na letišti závisí na tom, zda bude v noci foukat boční nárazový vítr. V takovém případě by letiště využilo pro přistávání letadel vedlejší dráhu, uvedla Pavlína Hájková z tiskového odboru letiště.

Autoři: ,