Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Simonová slaví. I s dvojalbem svých písní

Česko

PRAHA Přes osm set písní natočila a 695 nosičů od roku 1955 vydala Yvetta Simonová. Včera oslavila osmdesáté narozeniny: elegantní, štíhlá, vtipná a šarmantní dáma gratulace od svých mladších kolegyň (Pilarové, Filipovské, Přenosilové, Vondráčkové, Zelenkové...) a kolegů (Adama, Štědrého, Gotta, Drobného...), od svých textařů i producentů přijímala s břitkým humorem a nakažlivou nadsázkou. Pro její příznivce, jichž se nastřádaly tisíce, vydal Supraphon dvojalbum Dárek na památku. Padesát písní mapuje kariéru zpěvačky, jež začínala jako herečka v Bratislavě, postupně působila s různými tanečními orchestry, především však s orchestrem Karla Vlacha.

Při narozeninovém křtu Yvetta Simonová připomněla, že jméno jí vybral Jan Werich: pravil, že na plakátech nemůže být Spurná, a nabídl jí na výběr další příjmení od S. Že první duet nazpívala s Richardem Adamem – Příběh naší lásky. Vyjmenovala také tři zásadní muže svého života: Františka Spurného, který byl zdatný producent v době, kdy se toto označení ještě nepoužívalo, Jaromíra Vomáčku, jenž pro ni napsal spoustu krásných písniček, a Karla Vlacha, jenž posunul její kariéru k československým výšinám.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...