Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Staré pohádky byly jako Hra o trůny, syrové, plné násilí, sexu a nadpřirozena

Vánoční smršť televizních pohádek je odvar často drsných prapůvodních vyprávění. Jak to bylo se Šípkovou Růženkou doopravdy, proč Popelka přišla z Číny a která je ta nejstarší pohádka ze všech?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JC

7. 1. 2018 13:13

Mám jen jednu připomínku. Pohádky (o kterých se mluví) vznikaly v době kdy se vyprávěly a šířily slovně. Byly sice některé dost drastické, ale téměř vždy dobro zvítězilo nad zlem a poskytovaly nějaký morální návod. Prožitek závisel na fantazii posluchače a děti (převážně) si drastické scény nedovedou (naštěstí) reálně představit. Dnešní interpretace "pohádek" mnohdy drastické scény vykresluje naturalisticky se všemi detaily a mnohdy potoky tekoucí krve. Původní lyrický a výchovný efekt je tak naprosto ztracen a horší je to, že děti (převážně) si zvykají na násilí a násilnou smrt jako na nutnou kulisu běžné činnosti lidské společnosti.

0 0
možnosti
VK

2. 1. 2018 9:56

Doporučuji ctěným čtenářům přečíst si "Analýzu pohádky o Sněhurce" od pánů Vodňanského a Skoumala.

0 0
možnosti
JL

25. 12. 2017 10:44

Televizní stanice v česku věčným opakováním kdejakého svinstva z ošklivý kde co.

0 0
možnosti
SH

S. Hammer

25. 12. 2017 17:15

Proč se na to díváte?

0 0
možnosti

J. Škodák

25. 12. 2017 9:52

Zajímavý článek, ve kterém autorka velmi dobře závěrem píše, že se ty pohádky vyprávěly, nebo četly v rodině a kdo je četl, nebo vyprávěl? Nejčastěji to byli ti starší členové rodiny, kteří byli moudří lidé a odpovídali na dotazy dětí.V dnešní uspěchané době konzumní společnosti děti shlédnou velké množství pohádek a kdo odpovídá na všechny ty dotazy? Přitom to nejsou jen klasické pohádky, ale přitroublé ze současné tvorby, kde je všechno naruby. U nás pak máme speciální pohádky z tvorby v době totality, kde zlo představují Němci a šlechta. Proto se nedivme, že hodně Čechů je takto ovlivněno. Ono totiž vymývat dětské hlavičky je snadnější a také účinnější!

0 0
možnosti
DF

D. Fajt

25. 12. 2017 7:33

Místo pohádek, měli na vánoce od rána do večera vysílat Havlovu Audienci!!! )))) To by pak byla všenárodní spokojenost!!!)))))))))))))))))))

0 0
možnosti
SC

24. 12. 2017 23:22

Madam Zídková musí být originální za každou cenu i na Štědrý večer. Je to sexuálně neukojená čůza co odmítá číst rytíře Smila.

0 0
možnosti

24. 12. 2017 23:53

Madam Zídkovou neznám...znám paní Procházkouvou....každopádně pohádka o Jiříkovi má měco do sebe.

0 0
možnosti
MB

24. 12. 2017 21:45

Ja si zase pamatuji na pohadku z r 1939 o Vile Slovence a zlem kralu Germonovi...

0 0
možnosti
MS

M. Sluka

24. 12. 2017 21:27

Proč autorka zapoměla na Dobšinského a jeho sbírku slovenských prostonárodných pověstí z 19. století? Originál nepřístupný, zamčený v trezoru Matice slovenskej v Martine. Vyšla jenom autorem scenzorvaná verze a dneska vychází jenom verze ještě více zcenzurovanější.

"Striga jej odrezala hlavu, dala ju do okna a aby si princ myslel, že sa díva, tak jej odrezala viečka."

"Princezna sa mu mala ukázať do pása, ale keďže nevedela, či hore alebo dolu, ukázala sa mu celá."

0 0
možnosti
PB

28. 12. 2017 12:04

A jaká verze zcenzurování je publikovaná na odkazu níž?

http://zlatyfond.sme.sk/dielo/585/Dobsinsky_Prostonarodne-slovenske-povesti-Prvy-zvazok

0 0
možnosti

24. 12. 2017 20:41

Ale když se ráno probudil, zapomněl, co včera zažil. Jakmile za dveřmi opět začaly loudit jezinky tak, že by se nad nimi kámen ustrnul... - „Smolíčku, pacholíčku, otevři nám svou světničku! Jen dva prstíčky tam strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme...“ Chlapce se mu jich přece jen zželelo a vpustil je dovnitř. Ty jej popadly a uháněly s ním do své jeskyně. Smolíček plakal a volal svého jelena. - „Za hory, za doly- mé zlaté parohy – kde se pasou? Smolíčka, pacholíčka, jezinky pryč nesou!“ Ale jelen se pásl daleko.

0 0
možnosti

24. 12. 2017 20:42

Babice si začaly Smolíčka vykrmovat. Zavřely ho a nosily mu samé dobroty, dortíčky, koláčky, buchtičky.. Těšily se, že až Smolíček pěkně ztloustne, budou mít libou pečínku. Každý večer zkoušely, jak moc se jim to daří. "Prostrč prstíček ven z klece, zkusíme, je-li dost tlusťoučký." Smolíček však vždy vystrčil místo prstíku dřívko a babice si dlouho myslely, že ho ještě dostatečně nevykrmily... Po čase jim však trpělivost došla a začaly topit v kamnech a chystat pro Smolíčka pekáč. Ten byl hrůzou bez sebe a rozkřičel se na celý les. - „Za hory, za doly, mé zlaté parohy, kde se pasou? Smolíčka pacholíčka, už na pekáč nesou...“ K jelenovi se nesl strašlivý nářek a pak už byl slyšet jen dusot kopyt, jak se hnal za chlapcovým hlasem. S jezinkami si rychle poradil, nabral babice na rohy a shodil je ze srázu, z kterého se jen tak nedostanou.

Smolíček dostal, co si zasloužil. Od té doby se vždy řídil radami dobrého jelena. Oba byli rádi, že vše dobře dopadlo.

0 0
možnosti
JS

J. Sova

24. 12. 2017 19:51

Kdysi jsem četl, že Karkulka je jedna z nejstarších pohádek. Prý se jedná o podobenství o zatmění slunce.

0 0
možnosti