Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Širé pozemky. A bez majitele

Česko

Stát neví, komu patří takřka desetina rozlohy České republiky

ČESKÉ BUDĚJOVICE Země nikoho. Kdo dosud žil v představě, že podobným termínem bylo možné označit jen zamrzlou Aljašku před nájezdem zlatokopů, by si měl opravit názor. Úřady totiž potvrzují, že dvacet let po pádu komunismu existují v Česku tisíce hektarů pozemků, které oficiálně nikomu nepatří.

Jejich vlastníkem není soukromník, firma ani stát. Na listu vlastnictví stojí prostě „vlastník neznámý“. Nejedná se přitom o žádné bezvýznamné louky uprostřed lesa. Spíše naopak. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tvoří pozemky, jejichž vlastník zůstává neznámý či neidentifikovatelný, až osm procent rozlohy Česka. Složité dohledávání vlastníků „Důvodů je hned několik, všechny souvisejí především s dobou těsně po válce a obdobím socialismu,“ řekl LN předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře. U některých pozemků totiž stát předpokládá, že kdysi patřily sudetským Němcům, chybějí však dokumenty, které by potvrzovaly jejich poválečnou konfiskaci. „Proto vlastníka oficiálně nelze určit,“ dodal Večeře.

Problémy dnešním zeměměřičům způsobili komunisté také tím, že se po roce 1951 přestaly převody pozemků na čas zapisovat do pozemkových knih, k převodu stačila smlouva. „Toto opatření sice bylo v šedesátých letech zrušeno a zápisy se dělaly zpětně, ovšem v mnoha případech už se vlastníci těžko dohledávali,“ uvedl Večeře. Podobně nevyjasněné zůstává podle něj dnešní vlastnictví pozemků přičleněných k Česku po úpravě hranic s Polskem.

Úřady možné vlastníky někdy složitě dohledávají - například pátráním v archivech. Vzhledem k celkové rozloze „území nikoho“ to ale jde pomalu či končí zcela bez výsledku. „Do konce loňského roku byly dohledány vlastnické vztahy u 5000 nemovitostí, které byly následně zapsány do katastru jako majetek státu či byli o zjištěních informováni jejich nalezení vlastníci,“ řekla LN mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚPZSVM) Jana Rennerová.

Pozemky bez majitele přitom většinou neleží ladem, ale někdo s nimi hospodaří. „Většinou se jedná o státní organizace, třeba Lesy ČR či zemědělská družstva, která na těchto pozemcích hospodařila už v minulosti,“ uvedla Rennerová.

Problém podle ní nastává, když by někdo chtěl pozemek koupit či převést. „Takové žádosti nemůžeme řešit, protože s nemovitostí může disponovat pouze její oprávněný vlastník,“ řekla Rennerová. Ani Motejl nepomohl Neznámé vlastnictví pozemků způsobuje problémy zejména majitelům sousedních parcel, kteří by s „anonymním“ sousedem rádi dohodli, třeba že přes jeho pozemek povedou energetickou přípojku či přístupovou cestu.

Stavební úřady si v takových případech nevědí rady, řízení je zdlouhavé či končí zamítavým rozhodnutím. Proto se před třemi lety obrátila na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla skupina stěžovatelů s žádostí, aby se zasadil o řešení problémů s pozemky neznámých vlastníků.

A to v tom smyslu, že by pozemky celkově přešly do vlastnictví státu. „Otakar Motejl tehdy skutečně vyzval zákonodárce k legislativní změně, osud té výzvy ale neznám,“ řekla LN mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Návrh možných legislativních změn připravil i ÚPZSVM, zatím se ale zákonodárci na nějakém řešení nedohodli. „Mohu pouze potvrdit, že stavební úřady se s problémem neznámých vlastníků setkávají a řeší ho jen s velkými potížemi,“ řekl LN mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Dvořák.

***

ČESKO JAKO ZEMĚ NIKOHO

* Až osm procent rozlohy Česka tvoří pozemky, u nichž je vlastník neznámý. * To může dělat problémy v případě, že přes pozemek má vést například nová přístupová cesta. * Na problém upozornila už před třemi lety skupina stěžovatelů, která žádala tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla, aby se pokusil věc legislativně upravit.

* Podle výroční zprávy ochránce práv za rok 2005 tvořily už tehdy nemovitosti s neidentifikovatelným majitelem zhruba tři procenta všech nemovitostí evidovaných v katastru. Šlo asi o 640 tisíc parcel, 13 tisíc budov a více než 100 bytů. * Motejl tehdy doporučil poslancům, aby uložili vládě předložit návrh úpravy, která by situaci vyřešila. Nedošlo k tomu.

Autor:

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...