Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šírla čeká životní zápas, chce vyhrát Pohár UEFA

Česko

MANCHESTER Souboj o druhou nejcennější pohárovou trofej uvidí dnes večer stadion Manchesteru City. O vítězství v Poháru UEFA se utkají fotbalisté Glasgow Rangers a největší překvapení soutěže Zenit Petrohrad (od 20.45, vysílá Sport 1). Na listinu vítězů se touží jako pátý Čech zapsat záložník Zenitu Radek Šírl, jeho tým však bude kvůli žlutým kartám postrádat nejlepšího střelce Pavla Pogrebňaka. Složení finálové dvojice překvapilo fotbalové odborníky i fanoušky. Oba celky se do souboje o vítěznou trofej probojovaly poprvé v historii, dnešní duel bude zároveň jejich premiérovým měřením sil. Do role mírného favorita je pasován ruský šampion; jeho spanilá cesta soutěží, při níž odstranil z cesty Villarreal, Marseille, Leverkusen a v semifinále i Bayern, okouzlila celou Evropu.

Advocaat uzavírá kruh „Poté, co jsme porazili Bayern, jsem řekl klukům, že když budou hrát stejně, máme velkou šanci na zisk vítězné trofeje,“ prohlásil kouč Zenitu Dick Advocaat. Zápasu dodává pikantnost i to, že Advocaat v letech 1998 až 2002 dovedl Rangers k dvěma skotským titulům. „Kruh se uzavírá. Od začátku jsem říkal, že bych rád stál ve finále proti Rangers. Je skvělé, že se to stane,“ pochvaloval si Advocaat.

V dresu Zenitu se po karetním trestu objeví i záložník Radek Šírl. Jeho pozice v týmu je hodně pevná, od začátku roku nastupuje na levém kraji obrany a ve finále by neměl chybět. „V sobotu jsme absolvovali přátelák s Alkmaarem. Hrál jsem první poločas a vycítil jsem, že bych měl nastoupit,“ řekl Šírl, který může ziskem trofeje následovat Patrika Bergra, Vladimíra Šmicra, Radoslava Látala a Jiřího Němce.

Tým z Glasgow postoupil do finále díky výborné obraně a nehodlá defenzivní a nepříliš líbivý styl opustit ani ve finále. „Spousta lidí říká, že Rangers hrají antifotbal, že ho ničí a podobně. Ale proč bychom měli způsob hry měnit, když jsme s ním proklouzli až tak daleko?“ uvažoval trenér Walter Smith. „Proti Rangers to bude těžké, hrají defenzivně. Musíme být trpěliví a počkat si na svoji šanci,“ hledal recept na úspěch kapitán Zenitu Anatolij Timoščuk.

Autor: