Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

Situace je kritická. První, na čem stát šetří, je kultura, míní prezident Unie orchestrálních hudebníků Dokoupil


Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR, kritizuje nízké platy hudebníků. | foto: archiv Jiřího Dokoupila

Premium Rozhovor
Nenechme kulturu utichnout – takový název má nová iniciativa, která vyjadřuje obavy z vládního návrhu zákona o veřejných kulturních institucích a rozpočtu na příští rok. Dle iniciátorů záměry vlády Petra Fialy (ODS) ohrožují další fungování kulturních institucí a způsobí prudký pokles reálné mzdy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Dalším z důvodů vzniku iniciativy je to, že kabinet se ani přes svůj závazek v programovém prohlášení nechystá splnit slib, že z rozpočtu půjde jedno procento na rozpočet ministerstva kultury.

„V roce 2014 jsem přinesl na ministerstvo kultury výplatní lístek člena Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních. Abych ukázal, jaká je realita. A bylo tragikomické sledovat, jak se na to jeden z úředníků podíval a smrtelně vážně se zeptal, jestli to je za čtvrtúvazek, nebo půlúvazek. V éře Sobotkovy a Babišovy vlády se dařilo platy přibližovat k průměru, jenže nyní znovu hrozí velký propad,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jiří Dokoupil, lídr iniciativy a prezident Unie orchestrálních hudebníků. K iniciativě se postupně připojují hudebníci po celé republice, společně pak zahrají 8. října na velkém happeningu v Praze.

Stát nám ukrajuje peníze. Umělci i akademici požadují vyšší platy

Lidovky.cz: Jak se žije umělcům v Česku?
To záleží na tom, jak kterým umělcům. Společnost má pojem umělec zafixovaný tak, že je to celebrita žijící v Praze na vysoké noze, která je hodně vidět, všichni ji znají. A to je právě jeden z problémů. Umělci, které zastupujeme a za něž se snažíme bojovat, jsou povětšinou řadoví členové orchestru, sboru a podobně. A tam to není velká sláva. Nadto reálně hrozí, že se v příštím roce nebudou zvyšovat platy. Pokud by k navýšení opravdu nedošlo, tak by to znamenalo, že za poslední čtyři roky se zvýšily jenom jednou. Nástupní plat odborného zaměstnance v kultuře je podle současných tabulek 25 tisíc korun hrubého.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...