Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanův kritik Dienstbier končí. Do vedení ČSSD se nedostal

Česko

  21:54aktualizováno  16. března 0:01
PRAHA - Stranický sjezd ČSSD zvolil tři řadové místopředsedy už v prvním kole. Stali se jimi Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Dalším místopředsedou byl zvolen Martin Starec. Místopředsedkyni delegáti nezvolili ani ve druhém kole hlasování.

Kandidát na post místopředsedy ČSSD Jiří Dienstbier zvolen nebyl. foto: MAFRA - Petr Topič

To znamená, že ve vedení sociální demokracie končí Jiří Dienstbier, který se v prezidentské kampani dostal do ostrého sporu s Milošem Zemanem a částí ČSSD. Zatímco prezidentu Zemanovi sjezd v Ostravě bouřlivě aplaudoval (čtěte zde), Dienstbierovi, který pravidelně boduje v žebříčcích popularity, dali delegáti pouhých 237 hlasů z 547 platných. A to na zvolení nestačilo.    

Pohodlně naopak místopředsednický post obhájili Zdeněk Škromach (413 hlasů) a Lubomír Zaorálek (412 hlasů). Uspěl i plzeňský hejtman Milan Chovanec (332 hlasů), v jehož prospěch se vzdal kandidatury Jiří Zimola a který sklízel silný aplaus, a těsně i Martin Starec (298 hlasů), který se stará o stranickou pokladnu.

On-line reportáž z volebního sjezdu ČSSD sledujte ZDE.

O obsazení posledního místopředsednického křesla nerozhodlo ani druhé kolo volby. Podle stanov musí post připadnout ženě, kandidovaly Alena Gajdůšková a místopředsedkyně Marie Benešová. Podle neoficiálních informací ale ani jedna nezískala potřebný počet hlasů. 

Funkce předsedy strany a jejího statutárního místopředsedy už odpoledne obhájil její předseda Bohuslav Sobotka a první místopředseda Michal Hašek.

ČTĚTE TAKÉ

Výsledky volby místopředsedů se před oficiálním ohlášením přepočítávaly, protože Starec byl zvolen v prvním kole o jediný hlas. "Jsem z počítání velmi rozpačitý," řekl po ohlášení výsledků Starec. "Pevně věřím, že volební komise udělala všechno proto, aby výsledek byl jasný a průkazný," dodal.

Dienstbier novinářům řekl, že ho výsledek volby nepotěšil, chtěl uspět. "Na druhou stranu je to potřeba respektovat. Delegáti sjezdu se takto rozhodli a uvidíme, jak se bude novému vedení strany dařit," uvedl.

Nechtěl spekulovat o tom, zda jeho neúspěch mohl být pouze výsledkem problematického sčítání hlasů. "Martin Starec je kvalitní kandidát, má za sebou vynikající práci. To, jestli by ten jeden hlas navíc získal v druhém kole volby, nebo teď, nepředpokládám, že by někdo něčím takovým manipuloval," míní Dienstbier. Volební komise podle něj hlasy přepočítávala právě proto, aby vyloučila omyl.

Konec Dienstbierovi kariéry? Spíše ne

"Já si myslím, že to je hodně veliká chyba, protože Dienstbier měl schopnost oslovit mnohem více lidí, řekněme určitého typu voličů, který vždy chyběl sociální demokracii," komentovala volby politoložka Vladimíra Dvořáková. Dienstbier podle ní oslovoval voliče bližší středu a intelektuálně zaměřené voliče, učitele i mladé lidi.

Za konec jeho politické kariéry to však nepokládá, protože Dienstbier zůstává v Senátu a tím, že nebude spjat s vedením, podle ní může svoji osobnost víc vyprofilovat. Za rozhodováním delegátů podle ní může být snaha vytvořit lepší podmínky pro komunikaci s prezidentem Milošem Zemanem, kterého Dienstbier při prezidentské kampani často kritizoval.

Roste Haškův vliv

Chovanec je ve vysokých stranických patrech nováčkem. V jeho prospěch se kandidatury ve svém nominačním projevu vzdal jihočeský hejtman Jiří Zimola. Chovanec mu po ohlášení výsledků za jeho krok poděkoval.

V projevu před volbou Chovanec zdůrazňoval nutnost, aby se sociální demokracie soustředila na dění v krajích. V regionech podle něj rostou straně nové osobnosti, které se později zapojí do celostátní politiky. Již dříve před sjezdem opakoval, že chce do pražské stranické centrály přinést pohled z regionu.

Plzeňský hejtman také uvedl, že navazuje na rodinnou tradici sociálních demokratů. Ve stejné straně byli aktivní jeho dědeček i otec. Za výraznou osobnost, která by se měla dostat do vedení strany, Chovance označoval znovuzvolený první místopředseda Michal Hašek. Haškův vliv ve vedení strany tak zvolením Chovance vzrost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!