Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skautská mohyla opět povyrostla

Česko

MALENOVICE Obří mohyla na Ivančeně, připomínající tragické zabití skautů na konci druhé světové války, je opět větší.

Přibližně 2500 skautů a skautek se v sobotu sešlo na svahu Lysé hory v Beskydech, aby tam jako každoročně uctili památku pětice skautů, kteří byli na sklonku druhé světové války popraveni v polském Těšíně kvůli protifašistickému odboji.

„Nevedeme si žádné statistiky. V průměru se ale návštěvnost pohybuje každoročně okolo 2000 účastníků. Dnes jich tady bylo asi o 500 více,“ řekl za pořadatele Václav Dobrozemský. Před polednem u mohyly sloužil mši biskup František Lobkowicz. Památník připomíná událost posledních dní druhé světové války. Němci 24. dubna 1945 popravili pět členů ostravského oddílu ve věku od 19 do 26 let, kteří spolupracovali s odbojovým hnutím. Jejich osud byl o to tragičtější, že v době jejich popravy byla Ostrava už osvobozena ruskou armádou. Už rok po smrti mladých skautů jejich přátelé na Ivančenu, stálé tábořiště jejich oddílu, přinesli první kameny, základ mohyly.

Ta se neustále zvětšuje jako symbol všech skautek a skautů, kteří položili životy za vlast. Dnes zabírá více než čtyřicet metrů čtverečních, téměř dvě stě metrů krychlových a sahá do výše čtyř metrů.

Autor: