Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skiareály pod náporem lyžařů, místy kvůli výpadkům proudu nejezdily vleky

Lyžaři na Červenohorském sedle v Jeseníkách. (3. února 2023) foto: ČTK

Zimní počasí a začátek jarních prázdnin nahrává skiareálům, které si nápor lyžařů nemohou vynachválit. Přesto jsou mezi nimi i takové rezorty, které řeší vrácení peněz za skipasy. Důvod je prostý - popadané stromy přerušily dodávky elektřiny, a tak některé areály chvíli jedou, a chvíli zase ne.
  15:10aktualizováno  15:27

Jedním z míst, kde se od rána potýkají s výpadky elektřiny kvůli popadaným větvím a stromům na drátech vysokého napětí v okolí, je i Skiareál Karlov v Malé Morávce. Přestože se na chvíli podařilo dodávky elektřiny zajistit a vleky se rozjely, po chvíli opět stály.

„Je to otázka na ČEZ. Nejdřív nás zapnuli, pak vypnuli. Nedokážu říct víc, čekáme a doufáme,“ komentovali situaci na místě tamní pracovníci. Vysvětlili, že důvodem přerušovaných dodávek je oprava na dalších místech - aby k ní mohlo docházet, musí pracovníci ČEZu vypnout proudu i jinde.

Na místě stále čekají někteří lyžaři - většinou jde o chataře z blízkého okolí a stejně jako běžkaři věří, že se jezdit začne.

O kus dál ve Skiareálu Kopřivná rezort pro sobotu rovnou dočasně uzavřeli, na webových stránkách pak stojí vysvětlení, že z důvodu silného větru a přerušení dodávek musí mít dočasně zavřeno. Stejné to je i v rezortu Razula.

O půl šesté ráno vypadl proud i ve Skiareálu Karolinka. Po čtrnácté hodině sice naskočil, přesto pracovníci na kopec nikoho nepouští. „Nechceme, aby nám zůstali lyžaři na kopci, kdyby byl ještě výpadek,“ vysvětlil Jan Dudek ze skiareálu.

Problém se podle něj týkal celého údolí, takže pěti středisek - Kyčerky, Kohútky a areálů ve Velkých Karlovicích.

Vyrazili jste o víkendu na hory?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 11. února 2023. Anketa je uzavřena.

Ne789
Ano293

Zato například v Horních Guntramovicích proud ráno nejel, nyní se už ale lyžaři po svahu prohánějí, a podobně na tom byli i ve Špindlerově Mlýně.

„Ráno lanovky stály, místo v 8:30 jsme je spustili v 10 hodin, důvodem byl hlavně vítr. Po poledni se počasí zklidnilo. Od zítřka má svítit sluníčko, na sjezdovkách máme 60 centimetrů přírodního sněhu,“ hlásí Adam Svačina ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Těší ho, že se začínají sjíždět turisté na jarní prázdniny, situaci na místě ale spolu s kolegy prozatím zvládá. „Fronty se netvoří, kapacita je dostatečná,“ dodává.

„Pražáci berou sjezdovky útokem“

Elektřinu mají i ve Skiareálu Lipno, jeho pracovníci pak kvitují zájem lidí ze širokého okolí. „Už v pátek byl silný nájezd. Dnes začínají najíždět hlavně z Prahy nebo Jindřichova Hradce, kde začaly jarní prázdniny,“ radují se.

Podle nich byl ještě dopoledne frmol, posléze se to ale uklidnilo. „Ráno se trochu u vleku tvořila fronta, ale lyžaři mají na druhé straně k dispozici dost sjezdovek, tak jsme je zvládli rychle odbavit a fronty se už netvoří,“ dodávají.

Na Lipně problémy s větrem či hromadou sněhu neměli, a tak je netrápily ani výpadky elektřiny, proto je provoz bez omezení. Obdobně jsou na tom i ve Skiareálu Boží Dar. „Žádný problém jsme neměli. Dnes tolik nefouká, dokonce vykouklo i sluníčko. Vleky se rozběhly, běžkařské tratě jsou připravené a parkoviště máme plné,“ hlásí nadšeně zaměstnankyně infocentra.

Autoři: ,