Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Skladatele Srnku ocenili v Německu

Česko

PRAHA/MNICHOV Český skladatel Miroslav Srnka (nar. 1975) se stal nositelem prestižního hudebního ocenění. Nadace Ernst von Siemens Musikstiftung mu udělila za rok 2008 jednu ze tří cen určených mladým skladatelům. Hlavní cenu, dotovanou částkou 200 tisíc eur, letos získal švýcarský skladatel Klaus Huber.

Nadace, již založil vnuk průmyslníka Wernera von Siemense v roce 1972, svým oceněním každoročně podporuje nejvýraznější osobnosti z řad skladatelů, interpretů nebo vědců, kteří výjimečně přispěli k dění na poli soudobé hudby. Příjemci jsou i festivaly, ansámbly a instituce. Letos nadace rozdělí 2,3 milionu eur.

Cena nadace Siemens bývá přirovnávána k Nobelově ceně, vminulosti se jejími laureáty stali např. Benjamin Britten, Olivier Messiaen, Pierre Boulez nebo Witold Lutoslawski. Miroslav Srnka toto prestižní autorské ocenění převezme 15. 5. na slavnostním večeru v Mnichově. Cenu obdrží také Číňanka Lin Yang (1982) a Ital Francesco Filidei (1973).

V nejbližší době lze z tvorby Miroslava Srnky slyšet v Praze skladbu Les Adieux - na festivalu Pražské premiéry ji zahraje 19. března ve Dvořákově síni Ensemble Modern Frankfurt.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!