Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rodiče si od února připlatí za školní obědy, budou se moct zdražit o 20 procent

ilustrační snímek foto: Libor TeichmannMAFRA

Již 1. února budou moci školní jídelny zdražit cenu hlavního jídla o 20 procent proti nynějším cenám. Svačiny v podobě přesnídávek či ovoce se budou moci jídelny zvýšit až o 30 procent. Díky zvýšení cen by měla mít škola nadále možnost nakupovat kvalitní suroviny i přes zdražování potravin.
  17:14

Umožní jim to novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství (MŠMT) a která vyjde ve Sbírce zákonů. Cílem je podle úřadu novými limity reagovat na růst cen potravin a umožnit jídelnám dál nakupovat kvalitní suroviny. Nyní je podle ministerstva průměrná cena obědu ve školní jídelně 34 korun, tedy o deset korun více než před šesti lety.

Ceny za dopolední a odpolední svačiny, které obvykle zahrnují ovoce, zeleninu nebo mléčné produkty, budou moci stravovací zařízení zdražit více. Důvodem je podle MŠMT to, že tyto potraviny patří k sortimentu, který v poslední době zdražil nejvýrazněji. Svačiny se podávají dětem v mateřských školách a ubytovaným na internátech či v domovech mládeže. Tato zařízení mají zákonnou povinnost zabezpečit dětem celodenní stravování.

Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování naposledy zvýšily v září 2021, a to o 20 procent. Předtím platily od ledna 2012. Nové navýšení limitů je podle úřadu nezbytné proto, aby zařízení školního stravování mohla nadále dodržovat výživové požadavky na kvalitu jídla pro děti.

Aktuální limity stanovují strop na oběd pro strávníka staršího 15 let na 45 korun, od 1. února to bude 54 korun. Maximální cena oběda pro žáky ve věku od sedmi do deseti let bude proti stávajícím 39 korunám o osm korun vyšší. Děti od 11 do 14 let budou namísto nynější nejvyšší ceny 41 korun za oběd platit nejvýše 50 korun a děti do šesti let 36 korun, tedy o šest korun více než nyní.

Ilustrační snímek

Navýšení až o 33 korun za den

Od února budou předškoláci za celodenní stravu ve školkách platit 57 korun až 114 korun. Dítě od sedmi do deseti let bude za snídani, svačiny, oběd a večeři platit dohromady nejvýše 141 korun za den a dítě od 11 do 14 let nejvýše 153 korun za den. Celodenní strava pro starší 15 let bude moci stát až 169 korun. Proti dnešním cenám tak jídelny mohou platbu za denní stravu navýšit o 23 až 33 korun v závislosti na věku strávníka. Ještě více by mohli platit žáci ze tříd se sportovním zaměřením a studenti konzervatoří, kteří studují tanec.

Například v Praze se ceny za obědy v jídelnách pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami. Většina jídelen, které ČTK oslovila, se od února zdražovat nechystá. Důvodem je to, že k úpravě cen přistoupily už loni. Naopak s tím, že si připlatí, musí počítat rodiče školáků, stravujících se třeba v jídelně při Základní a mateřské škole Kořenského v Praze 5.

MŠMT uvedlo, že se navýšením cen za stravování může zvednout finanční zátěž pro rodiče. Chudým mohou pomoct třeba navýšení přídavků na dítě či projekt Obědy do škol, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí. MŠMT rovněž posílilo o 40 milionů Kč svůj dotační program na obědy. Pro letošní rok si budou moci neziskové organizace, které stravu školákům poskytují, rozdělit 100 milionů Kč.

Neziskové organizace dostanou víc peněz na obědy pro školáky

Neziskové organizace dostanou na dotacích na školní stravování pro žáky základních škol na letošní rok od ministerstva školství (MŠMT) celkem 100 milionů korun v reakci na růst cen potravin a energií. Původně resort plánoval vyčlenit 60 milionů, tedy stejně jako v roce 2022.

Úřad podle své mluvčí Anety Lednové částku navýšil kvůli nárůstu cen potravin a energií. Cílem výzvy je stejně jako v minulých letech podpořit školní stravování školáků, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci.

„V praxi se nám potvrdila velmi úzká provázanost mezi základní potřebou žáka, tedy pravidelným obědem, a jeho školními výkony. Chceme proto pomoci potřebným rodinám tak, aby žák měl možnost zúčastnit se všech školních aktivit díky prominutí úhrady za školní stravování a nebyl z důvodu neúčasti na těchto aktivitách vyčleňován z kolektivu,“ uvedl náměstek pro sekci vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš.

Žádost o dotaci mohou nejpozději do 31. ledna podat neziskové spolky, nadace nebo ústavy, které se zaměřují na sociální pomoc rodinám v nepříznivé finanční či osobní situaci. Peníze pak organizace stejně jako v minulých letech poskytnou jednotlivým školám. Jejich zástupci pak vytipují potřebné žáky.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...