Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Školáci testy zvládli, kulhali jen v angličtině

Vzdělávání

  17:24
PRAHA - Plošné testování znalostí zvládla většina žáků 5. a 9. tříd, kteří se do testování zapojili. Největší problémy měli žáci pátých ročníků v testu z angličtiny, kde zhruba třetina dětí udělala test na méně než 39 procent.
Počítačová učebna - ilustrační foto

Počítačová učebna - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Testy neměly zjišťovat znalosti dětí, ale technickou stránku projektu. Ze 104 škol, které se pokusného testování zúčastnily, měla technické problémy jedna. S těmito výsledky přišla dvě hodiny po skončení testů Česká školní inspekce.

Žáci pátých ročníků skládali testy z matematiky a angličtiny, deváťáci pak z češtiny. Děti vyplňovaly testy na počítači, odpovědi se pak posílaly k automatickému vyhodnocení a výsledky se žáci dozvěděli okamžitě.

Například ze 779 žáků pátých tříd, kteří skládali test z matematiky, jich třetina uspěla na 80 až 100 procent, 27 procent dětí pak složilo test na 60 až 79 procent a 30 procent žáků pátých tříd napsalo test na 40 až 59 procent. Nejvíce dětí chybovalo v otázce na převádění a sčítání jednotek délky.

Problémy s anglickou gramatikou

Podrobné výsledky měli inspektoři bezprostředně po skončení testů i v dalších předmětech. Například v angličtině pro 5. třídy dělaly děti nejvíce chyb v úlohách na porozumění textu, celkově jim ale dělala potíže zejména gramatika.

Žáci devátých ročníků zase měli v testu z češtiny nejvíce chyb v úloze na určování větných členů. Z 925 žáků také jen 217 poznalo, že v ukázce z knihy Markéty Baňkové Straka v říši entropie se jedná o funkční styl umělecký.

Stáhněte si testy

Inspektoři nicméně už před testováním upozorňovali na to, že výsledky nejsou vypovídající. Žáci totiž mají za sebou jen polovinu ročníku.

Testování mělo prověřit technickou stránku, kde ze 104 škol hlásila závadu jen ZŠ Dany a Emila Zátopkových v Třinci.

"Zde došlo k přerušení připojení na internet, takže nedošlo k odeslání výsledků na servery. Nicméně testy zde regulérně proběhly v off-line režimu," sdělila Martina Ježková z inspekce.

Pokusné ověřování bude pokračovat ve středu testem z češtiny pro 5. třídy a matematikou a angličtinou pro 9. třídy. Testy inspekce zveřejní, zadání je možné stáhnout si na webu.

Ostrý start v roce 2014

V budoucnu by měla vzniknout volně dostupná databáze úloh pro rodiče a žáky. Jednotné testování má sjednotit úroveň znalostí, naostro má být spuštěno od roku 2014.

Tříletý projekt přijde na 300 milionů korun. Projekt ale vyvolal vlnu kritiky. Například spolek EDUin varoval, že testování povede jen k biflování požadovaných znalostí a na takzvané měkké dovednosti nebude brán zřetel.

Problém by také mohl být v technickém vybavení škol, protože většina má staré počítače. Výzvu k bojkotování testů zatím podepsaly téměř 2000 lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!