Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

„Chceme připravit děti na svět“. Ministr Bek představil novinky v učivu

Česko

  11:02aktualizováno  13:14
Ministerstvo školství v úterý spustilo veřejné konzultace k revizi Rámcového vzdělávacího programu (RVP) předškolního a základního vzdělávání. Novinky v osnovách, které by měly být povinné od školního roku 2027/28, představil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), ředitel Národního pedagogického institutu Ivo Jup a náměstek ministra Jiří Nantl. Hlavním cílem je podle nich učivo modernizovat.

Ministerstvo školství spouští pro veřejnost možnost se vyjádřit k chystané úpravě takzvaných Rámcových vzdělávacích programů (RVP), tedy dokumentu, podle kterého by se mělo měnit učivo v jednotlivých předmětech na základních školách. Veřejnost se bude moci k návrhu vyjadřovat dva měsíce, a to prostřednictvím dotazníku.

„Revize vzdělávacího programu je důležitá, od poslední verze nás dělí zhruba 20 let,“ přiblížil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Hlavní je podle něj vzdělávací programy modernizovat i s ohledem na vývoj světa a technologií. „Nejde o revoluci, ale evoluci,“ doplnil Bek.

Učit se více do hloubky

Podle ministerstva se má upouštět od „encyklopedického vzdělávání“ a posouvat se více k tomu, aby si žáci vědomosti více osvojili. „Cílem je, aby byla lepší návaznost, co se kde učí,“ uvedl náměstek ministra Jiří Nantl. Podle něj se v mezinárodních srovnání ukazuje, že žáci v některých gramotnostech nedosahují nejlepších výsledků. Například 30 procent patnáctiletých dětí neumí pořádně číst.

Nově tak mají být sledovány dvě základní kompetence: čtenářská a pisatelská a matematicko-logická. „Pěkný příklad je třeba chemie, kde vlastně je vidět, že předchozí pojetí je orientované spíše na faktografickou znalost. Nově by se od žáků mělo očekávat, nikoli že vyjmenují nějaké typy chemikálií, ale že třeba popíší, jak se látky mění v lidském těle,“ uvedl příklad Nantl.

Podle Beka ale nejde o to, aby se toho učilo méně, ale aby se učilo trochu jinak a v jiné struktuře, s hlubším ponorem do některých témat. „V některých věcech prostě dojde k redukci toho rozsahu učiva, které dříve bylo pojímáno, jak jsem říkal, encyklopedicky,“ řekl Bek. „Chceme připravit děti na svět,“ zhodnotil šéf ministerstva.

Odbourat nerovnosti

Dalším cílem úprav je podle resortu přispět k odstranění nerovností mezi žáky, což je v českém školství problém. Jde také i jednu z priorit ministerstva, na kterou se více zaměřuje. „Část dětí ztrácí šanci na dobré uplatnění ve svém životě,“ doplnil Bek, že chystané změny by měly s tímto problémem pracovat.

O tom, že je RVP potřeba upravit, se mluví již dlouho, zhruba od roku 2016. Koncepci začali experti na ministerstvu připravovat již v září 2021. Na úpravě pracovali odborníci při Národním pedagogickém institutu (NPI), kterých bylo celkem zhruba 600.

Výuka v základních školách by podle nového učiva měla být povinná od školního roku 2027/28. Od školního roku 2025/26 ji mohou školy používat dobrovolně. Modernizované učební plány by chtěl resort kompletně schválit v druhé polovině letošního roku.