Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Školy lákají ve dnech otevřených dveří

Česko

Žáky posledních ročníků základních škol čeká důležitý okamžik: rozhodnutí o dalším studiu a volba střední školy.

Jak si správně vybrat?

Nejlepší představu o škole můžete získat na dnech otevřených dveří, které jednotlivé střední školy každoročně chystají. Kromě potřebných informací zde načerpáte atmosféru školy - ta se může stát důležitým kritériem při rozhodování.

Některé střední školy připravily dny otevřených dveří už na začátek listopadu, nejčastěji se však rodičům i žákům prezentují na přelomu listopadu a prosince a také začátkem ledna. Školy zpravidla nabízejí několik termínů.

Když se vám přesto žádný ze školou vypsaných termínů nehodí, můžete se většinou domluvit na soukromé prohlídce i mimo dny otevřených dveřích. Nebo je možné telefonicky či e-mailem kontaktovat konkrétní pracovníky školy, na které se mohou rodiče s dotazy obracet kdykoliv během školního roku.

Někde je vše zorganizované, jinde je více volnosti

Průběh dnů otevřených dveří se na jednotlivých školách liší. Některé stanovují přesný začátek prezentace a program mají organizovaný, jinde probíhají dny otevřených dveří celý den s volnou prohlídkou. Při návštěvě školy máte možnost poslechnout si základní informace o škole, dozvědět se, jaké jsou tu možnosti studia a typy studijních oborů (pokud jich škola nabízí více, jak je obvyklé například na některých technických školách). Často se také dozvíte, na kdy je vypsán termín přijímacích zkoušek, jaká je jejich náplň a jaké mívají absolventi školy uplatnění. Běžnou součástí prezentace školy bývají prohlídky areálu, během kterých se žáci i rodiče mohou podívat do učeben, jídelny, tělocvičny a v případě odborných škol si mohou prohlédnout i technické a materiální vybavení. V řadě škol mají rodiče v rámci prohlídky také možnost diskutovat s vedením školy nebo s konkrétními vyučujícími. Některé školy připravují pro návštěvníky i pestrý program. „Prakticky každý předmět na naší škole má ve své odborné učebně malou prezentaci, jejíž náplň závisí na předmětu a na kreativitě vyučujících. Jde o malé pokusy, ukázky studijních materiálů, videa a podobně,“ přibližuje program dnů otevřených dveří ředitel gymnázia v Praze 6 Jiří Benda. „Většinu organizace, týkající se informací na chodbách, pomoci v učebnách nebo distribuce materiálů o škole mají na starosti studenti. Organizační schéma každý rok mírně obměňujeme podle situace a nápadů,“ dodává ředitel pražského gymnázia. Při návštěvě řady soukromých škol se mohou zájemci o studium setkat s netradičně pojatým programem. Kromě informací, prezentací jednotlivých oborů a vzorové výuky si vyzkoušejí některé vybavení školy nebo na vlastní kůži zažijí opravdové vyučování včetně přestávky. Některé školy navíc připravují tematické výstavy, besedy či soutěže, kterých se mohou budoucí studenti zúčastnit. Shrnující informace o středních školách můžete získat na webových stránkách www.stredniskoly.cz pod odkazem Dny otevřených dveří. Naleznete zde nejen přesné termíny prezentací jednotlivých škol seřazených podle krajů, ale i některé základní informace o studiu.

***

Co vědět o dnech otevřených dveří

*Na SŠ probíhají od listopadu do března.

*Mnoho zajímavých informací o školách najdete na www.stredniskoly.cz nebo www.infoabsolvent.cz.

Na co se ptát

*Na kontakt na konkrétní osobu, na kterou se můžete obrátit s dotazy.

* Zda škola pořádá pro uchazeče přípravné kurzy na přijímací zkoušky.

* Jaká je šance na přijetí na SŠ (jaké procento přihlášených studentů splní kritéria přijímacích zkoušek).

* Jakých aktivit se mohou studenti v rámci školy zúčastnit (soutěže, besedy, poznávací zájezdy, výlety...).

* Jaké jsou na škole možnosti výuky jazyků.

* Jaké je uplatnění absolventů školy.

* Jaká je úspěšnost přijetí studentů na vysoké školy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!