Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Stát s energiemi firmám pomáhal dočasně, řekl Skopeček. Nepřijatelné, míní Havlíček

Česko

  11:47aktualizováno  12:38
Stát firmám pomůže, pokud se ceny energií opět vyšplhají vysoko, řekl v Partii na CNN Prima News poslanec ODS Jan Skopeček. Energetická krize se podle něj má ale řešit na úrovni Evropské unie. Jeho oponent poslanec Karel Havlíček (ANO) ale vyjádření zkritizoval s tím, že je nepřijatelné, aby Německo firmám pomáhalo a Česko nikoli.

Skopeček odmítl, že by vláda nijak nepomohla firmám kvůli drahým energiím. Podle něj je nutné vyřešit energetickou krizi na úrovni Evropské unie, se kterou podle Skopečka Česko jedná.

„Vláda firmám určitě pomůže, jako pomáhala v uplynulém roce. Ze státního rozpočtu na to šlo 110 milionů korun. Bude klesat cena silové energie. Všichni tušili, že když stát na sebe převzal břemeno, tak že to bylo dočasné, když hrozil propad českého průmyslu,“ uvedl Skopeček.

Podle něj zatím není uzavřená regulace energií. „Bylo by nezodpovědné tlačit zodpovědnost na stát,“ dodal Skopeček.

Energie nyní podle vládního poslance zdražují emisní povolenky, což dopadá na ekonomiku. S tím souhlasí i Havlíček. „Kvůli naprosto šíleným zeleným ambicím Bruselu hrozí propad ekonomiky,“ varoval.

Kritizoval ale zmíněných 110 miliard pomoci, které podle něj vláda zbytečně vybírala od poplatníků a měla je najít v rozpočtu. „Rok 2022 dopadl ještě relativně dobře. V roce 2023 klesá průmysl o pět procent meziročně. Je nepřijatelné, že Německo má nižší ceny energií pro podniky, ale u nás budou mít firmy až 200 procent nárůstu,“ uvedl Havlíček.

Podle Skopečka je řešení toho, že pokud firmy dostanou nějaké dotace, aby vrátily pomoc, která jim byla poskytnuta dříve.

V Česku je momentálně 7 korun za kilowatthodinu elektřiny, například v Polsku platí jen 4,30 korun. Skopeček k cenám řekl, že zdržení nebylo tak vysoké.

„Pan ředitel ČEZu řekl, že zvýšení nebude tak velké. Takže myslím, že se žádná velká tragédie neděje. Stát potřebuje mít nástroje, aby pomohl lidem ve špatné sociální situaci, kteří nejsou schopni zaplatit,“ podotkl Skopeček.

Podle něj je vláda by mohla zlepšit komunikaci s veřejností. Podle Havlíčka vzniká informační chaos ze strany vlády, zvlášť když se zvyšuje regulační složka energií až o 64 miliard.

7. května 2023

„Vláda lže. My si udělali podklady z řad energetických společností. U 15 procent klientů to porostou výdaje na energie až o 70 procent, u firem až dvojnásobek,“ řekl Havlíček. Podle něj pak firmy nebudou konkurenceschopné na mezinárodním trhu.

Skopeček uvedl, že jsou nástroje sociální politiky, které zmíněným 15 procentům domácností pomohou. Odmítl kritiku Havlíčka, že by stát nedělal nic, aby lidem s drahými energiemi pomohl.

Havlíček se chystá na mimořádnou schůzi Sněmovny, která by měla proběhnout příští týden ve čtvrtek. „Snad občané dotlačí vládu, která konečně začíná couvat, a nebudou energie stoupat o 200 procent,“ řekl Havlíček.

Skopeček podotkl, že energie jsou téma, které přesahuje jedno volební období. Otevření schůze podpoří. „Neseme důsledky toho, v jakém stavu jste nám energetiku předali. Pojďme najít minimální společný jmenovatel a bude znít náš společný hlas i na unijní půdě,“ uvedl Skopeček.

Nerudová chce lepší vládní komunikaci

Vzpomínky na Karla Schwarzenberga

„Je to velmi smutný den, odešla výrazná postava, nejen politického života. Velmi ovlivnil českou i zahraniční politiku. I když jsem s ním ne vždy souhlasil, diskuze s ním vždy stála za to. Vyčníval svým humorem a vystupováním,“ řekl Skopeček.

Podle Havlíčka zastával kníže velmi významnou roli jako kancléř někdejšího prezidenta Václava Havla, kdy dal velký přínos zahraniční politice skrz své kontakty.

Vondra zavzpomínal, že byl kníže velmi otevřený člověk, zatímco se nyní politici uzavírají do bublin. „Byl světoběžník, ale zároveň srdcem Čech. Sloužil zemi jako nikdo jiný,“ uvedl Vondra. Nerudová uvedla, že byl osobnost, která kultivovala politickou scénu a je nenahraditelný.

„Neupřednostnil jako oponent stranické tričko, aby vás musel napadnout. Dokonce se vás zastal. Jestli toto zmizí z české politiky, tak je s námi zle,“ podotkl Zaorálek. Hlaváček řekl, že vždy obdivoval Schwarzenbergovu schopnost navazovat kontakty.

Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) je nynější hrozba zvýšení energií dopadem Green dealu. „Jednak je tu dopad na domácnosti a lidi. Evropská komise je údajně proti tomu,“ uvedl Vondra.

Podle něj je nutné, aby vláda pomohla firmám, třeba právě z výnosů emisních povolenek. Německo bude zvyšující se ceny energií řešit cestou daní, podle Vondry je nutné také najít nějakou cestu.

„Je strašné, že v listopadu nevíme, jaké budou ceny energií v lednu. To se stává v zemích ve válečném stavu,“ sdělil europoslanec Martin Hlaváček (ANO). Podle něj je šílené, že výdaje přes 60 miliard spadnou na firmy a domácnosti.

Směrnici o emisních povolenkách ANO kritizovalo a varovalo před jejím přijetím. „Mě vadí, že postiženými budou i domácnosti. Česká republika prošla covidem nejhůře z evropských zemí, protože byl informační chaos. Stále jsme se nedostali na předcovidovou úroveň,“ uvedla Nerudová.

Podle Nerudové je nutné, aby vláda lépe komunikovala, aby nepodporovala nejistotu v ekonomice. Podle bývalého ministra zahraničí a místopředsedy SOCDEM Lubomíra Zaorálka je nutné se dopátrat důvodu, proč vlastně energetická krize vznikla.

„6. října 2022 doporučila Evropská unie zastropovat ceny energie, vláda druhý den zastropovala ceny o 90 haléřů výše, než bylo doporučeno. Neměli jsme zastropovat dodavatele, ale cenu u výrobců,“ kritizoval Zaorálek.

Podle Zaorálka vyplatila vláda 100 miliard energetickým oligarchům. Nerudová mu oponovala, že je to výsledek dlouhodobého energetické politiky, kdy se zaměřovalo hlavně na levný plyn z Ruska. „Nikoho nezajímalo, že je to bezpečnostní riziko,“ upozornila Nerudová.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...