Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Škrlová – oběť, nebo tyran?

Česko

Případ Kuřim – Před soudem se včera četla otřesná svědectví dvou týraných chlapců

Výpověď Barbory Škrlové i mučivé útrapy popsané týranými chlapci. Děsivá svědectví zněla včera soudní síní, ve které se druhým dnem jednalo o kuřimské kauze.

BRNO Objasnění role Barbory Škrlové alias Aničky a Hany Bašové alias tety Nancy ve spletitém kuřimském případu týraných sourozenců. To byl ústřední motiv včerejšího pokračování soudu s šesticí obžalovaných v brněnském justičním paláci. Pět z nich včetně třiatřicetileté Škrlové dostalo prostor pro své vyjádření. Většina se omezila jen na krátké prohlášení.

Slova se dopoledne ujala jako první Kateřina Mauerová a promluvila o roli Škrlové při týrání chlapců. „Učinila tak (Škrlová) pod naším psychickým nátlakem, tedy pod mým a sestřiným. Šlo o to, že nás musela poslouchat, jednala jednoznačně ve strachu, kdyby to neudělala, to samé by se stalo jí,“ omlouvala teta týraných chlapců Škrlovou a postupně i další obžalované. Zmínila přitom, že se sestrou spoléhaly na pokyny odborníka, tedy záhadného „doktora“, který měl ženám radit s výchovou chlapců i „Aničky“. Stále přitom není vyloučeno, že roli doktora mohla hrát právě Mauerová. Nepřímo to včera potvrdila i Škrlová.

Jan Turek i Jan Škrla shodně odmítli účast na týrání i pobyt na chatě nedaleko Brna, kde k němu docházelo. Stejně tak podíl na mučivých útrapách chlapců už při prvním výslechu na policii popřela u soudu nepřítomná Hana Bašová.

Proti tvrzení Bašové se ale postavila Barbora Škrlová. Rozrušená žena přednesla soudu svou přichystanou výpověď. Její obsáhlejší svědectví pak přečetl soudce Pavel Göth ze spisu. Dění ve volnočasovém zařízení pro děti Paprsek se prý nazývalo terapií. Bašová se při „terapii“ převlékala a vydávala za různé postavy – za tetu Emilku nebo pana Hansena.

„Zbila mě, přivázala na stůl, nohy jsem měla do stran. Hansen si broukal a sahal mi po těle, na prsa, mezi nohy,“ uvedla Škrlová s tím, že ji měla Bašová zneužít sexuální pomůckou. Znásilněna byla prý na několika místech a několika osobami. Podle některých lékařských posudků je však Škrlová panna.

Soudní síní znělo i svědectví Ondřeje a Jakuba. Ještě předtím ale matka chlapců v slzách opustila jednací místnost. „Teta Nancy mě bila. Kuba hodněkrát brečel, byl zavřený v jiné místnosti,“ řekl vyšetřovatelům osmiletý Ondřej o praktikách Bašové v Paprsku.

Chlapci popsali také týrání od své matky a její sestry: zhasínání cigaret o kůži, zavírání do klecí nebo komor, svazování. Jen proto, že „neplnili úkoly a zlobili“.

Nepříznivě vyzněla výpověď chlapců pro Turka i Škrlu. Oba podle nich o týrání věděli a Turek se ho podle Jakuba aktivně účastnil.

Projednávání případu pokračuje u krajského soudu až do pátku.

***

„Proces neměl být veřejný“

Předseda Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec zkritizoval brněnský soud, který rozhodl, že se bude takzvaná kauza Kuřim projednávat veřejně. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. Předsedovi úřadu Igoru Němcovi vadí hlavně to, že senát soudu nevzal v úvahu soukromí dětských obětí (týraných synů Kláry Mauerové). „Rozhodnutí soudu poškozuje děti a jejich soukromí teď i do budoucna,“ řekl Němec. dom

Věty, které včera zazněly u soudu

„Vyprávěla, že byla v Norsku jako tříletá, že její jméno bylo Anne Hansen... že s ní jezdili sem a tam,“ vypověděla do protokolu norská policistka s českými kořeny, která se Škrlovou trávila čas při převozu z Norska do Česka.

„Klece jsem skutečně zapůjčil slečně Katce Mauerové. Nikoliv za účelem týrání dětí. Kdybych to věděl, nikdy bych jí je nepůjčil,“ vypověděl Jan Turek o klecích pro psy, do kterých obžalovaní na dlouhé hodiny zavírali děti.

„Ten pán mě bil a pálil. Měl hluboký hlas. Pálil mě mezi nohy. Měl černé vousy pod nosem a na bradě. Znám ho moc dobře. Chodil jsem s ním do cvičení v Paprsku. Jmenuje se Honza Turek,“ vypověděl desetiletý Jakub o svém trýzniteli. Jeho totožnost potvrdil i v další výpovědi.

„Pojal jsem podezření, že její zranění jsou po bití,“ řekl o své sestře Jan Škrla. „Naše rodina je ohrožena na životě. Mému otci vyhrožují smrtí,“ odůvodnil, proč nechce dál vypovídat.

„Byla jsem v tak špatném psychickém a fyzickém stavu, že jsem opravdu věřila... byla jsem přesvědčena o tom, že jsem skutečně Anna, že je to pravda a že to, co se odehrává, je mojí terapií,“ řekla o změně své identity v třináctiletou dívku roztřeseným hlasem Barbora Škrlová. Přiznala také, že Ondřeje topila v lavoru – prý pod nátlakem sester Mauerových.

„Museli jsme chodit po čtyřech, štěkat a říkat jí ,pane zákazníku‘,“ řekla Škrlová o příkazech sester. Sama prý byla několikrát sexuálně zneužita.

„Vyvolává dojem týrané osoby, aby odvedla pozornost,“ domnívá se religionista Zdeněk Vojtíšek o možném zapojení Barbory Škrlové do náboženské skupiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!