Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Škromach se bude ucházet o senátní křeslo

Česko

BRNO Zdeněk Škromach by mohl vyměnit sněmovnu za Senát. Sotva místopředseda sociální demokracie před čtrnácti dny obhájil poslanecký mandát jako zlínský lídr ČSSD, už aby se chystal i na podzimní senátní volby. Za svého kandidáta si ho v pátek vybrala okresní nominační konference na Hodonínsku.

Škromach byl sice v posledních letech politicky aktivnější ve Zlínském kraji, ale jeho rodným městem je právě Hodonín.

V senátním obvodu číslo 79 s centrem v Hodoníně je senátorkou od roku 2004 lékařka Alena Venhodová (ODS). Kandidát ČSSD Josef Černý tehdy získal v prvním kole 8,55 procenta hlasů a do druhého kola nepostoupil.

Škromach byl v nedávných květnových volbách do Poslanecké sněmovny lídrem socialistů ve Zlínském kraji. Sociální demokraté tam volby vyhráli se ziskem téměř 22 procent hlasů. Sám Škromach získal 8771 preferenčních hlasů.

V Poslanecké sněmovně patří místopředseda ČSSD k veteránům. Působí v ní od roku 1996. „Nebylo to jednoduché rozhodování. Nakonec podpora 95,2 procenta delegátů zavazuje,“ uvedl Škromach na své stránce v sociální síti Facebook, proč by dal v případě zvolení přednost senátorskému křeslu.

Už v týdnu jihomoravští sociální demokraté vybírali svého kandidáta pro volby na Blanensku. Volba padla na bývalého cyklistického závodníka Jozefa Regece z Černé Hory.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...