Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skružný: Hlavně musíme být nároční

Česko

PRAHA Skvělé mistrovství světa, ale bez medaile. Asi tak by se dal zhodnotit právě skončený florbalový šampionát v Ostravě a Praze, kde první tři místa obsadily velmoci Finsko, Švédsko a Švýcarsko. Kouč české reprezentace Zdeněk Skružný (40) doufá, že právě tenhle náhled do světového florbalu otevře českým trenérům a hráčům oči. „Jsou jinde,“ přiznal Skružný.

* Ze silných soupeřů čeští florbalisté nikoho neporazili. Jak šampionát hodnotíte?

Já jsem před turnajem říkal, že když tady před plným hledištěm odehrajeme dva vynikající zápasy, tak budu spokojen. Hráči můžou být hrdí na to, jak se prezentovali na hřišti, ale i mimo něj. Jsem na ně pyšný, udělali to se ctí, jen tomu chybí medaile. Nevím, jestli nás to někdy přebolí. Ale i tak to pro mě byl nejlepší šampionát.

* Ukázalo se, že na nejlepší týmy ještě pořád český florbal nemá?

Jsou jinde. Já to říkám pořád, někdy mě Filip Šuman (prezident České florbalové unie) napomíná, ale to je prostě realita. Proti Finsku jsme kromě proměňování šancí odehráli to nejlepší, co jsme schopni vyprodukovat a stejně to nestačilo.

* Co by se tedy mělo v českém florbalu zlepšit?

My se tady prsíme a plácáme po ramenou. Příprava ve srovnání s tou, kterou dělají ve Švédsku, Finsku a Švýcarsku, kteří jsou zatím před námi, je úplně jiná. Je kvalitnější, hráči přesto, že za to nic nemají, stejně jako naši kluci, jdou naplno do všech tréninků a zápasů. I v druhé nejvyšší finské soutěži by se hráči přetrhli.

* Je to i českou mentalitou?

Já myslím, že je to tak celkově. Vím to z vlastní zkušenosti, je těžké na hráče tlačit, když jich máte deset jedenáct, nemůžete třem říct, seber se a jdi do háje. Když po nich chcete, aby třikrát týdně trénovali, jdou tam, kde to nevyžadují. On mi řekne, já se na to můžu vykašlat, třikrát týdně mě to neživí.

Pokračování na straně 17

Skružný: Musíme být...

Dokončení ze strany 20

* Co by měli čeští trenéři dělat jinak?

Hlavně musíme být nároční, trenéři na hráče, vedení na trenéry a vedení oddílů samo na sebe. Když jeden má pevný režim a ten druhý ne, tak hráči pak odcházejí za menší náročností.

* Jak v tomhle může pomoci domácí šampionát?

Já doufám, že to hnutí nakopne. Byl bych nerad, abychom šampionát prohospodařili, stejně jako mi přišlo, že lední hokej prohospodařil zlatou éru a i mistrovství světa v Česku. Tuhle chybu bychom určitě opakovat neměli a měli bychom se připravit na nápor dětí. Snad všichni viděli, že světový florbal je jinde.

* Skončila vám smlouva. Co bude dál?

Budu hlídat manželku, protože čeká miminko. Bylo by hezký, kdyby se to teď v týdnu vyřešilo a na Vánoce už bychom byli doma. Budoucnost u reprezentace budu řešit až po Vánocích.

* Jak reagovalo na šampionát vaše okolí?

Dostal jsem hned několik příjemných vzkazů. Můj táta, který florbal moc nesleduje, a který mi hrozně vyčítal, že jsem nechal hokeje, tak najednou píše. Je to takové zadostiučinění. Třídní z gymnázia mi napsal, že florbal sledoval v hospůdce, a že mu tam nadávali, na co se to dívají, a pak celá hospoda fandila Čechům.

Autor: