Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Spolek podváděl s milionovými dotacemi na opravy památek, ty dál chátrají

Barokní kostel Proměnění Páně u Škvořetic na Strakonicku byl jedním z těch, jež měly být opraveny z dotačních peněz. Ty však na rekonstrukci vůbec nemířily foto: archiv obce Škvořetice

Miliony korun na záchranu více než desítky kaplí a kostelů po celé republice od státu vylákal třiapadesátiletý muž. Ten je zástupcem pražské neziskové společnosti. Ve výčtu objektů je i jeden jihočeský – barokní kostel Proměnění Páně u Škvořetic na Strakonicku. Kostel je už dva roky nepřístupný a chátrá.
  8:57

„Před dvěma lety ho začal opravovat spolek Omnium. Dnes má odkrytou část střechy, zatéká do něj a vchod je uzavřený železnou mříží. Už mě k tomu vyslechli policisté,“ popsal stav starosta Škvořetic Jaroslav Chlanda. Věcí se zabývají policisté z odboru hospodářské kriminality.

Kostel u Škvořetic na Křesovickém vrchu je známým poutním místem. Do problémů se dostal kvůli trikům s dotacemi.

Podle policistů spolek získával pod záminkou péče o památky objekty církve většinou zdarma. Od ministerstva kultury pak přijímal dotace na záchranné práce. Většinu z nich však neudělal a peníze zmizely. Několik let totiž nevykazoval účetnictví.

Policie tvrdí, že dotační podvod zaznamenala u čtrnácti objektů a v dalších deseti se o dotační podvod obviněný pokusil. „Muže policejní komisař obvinil, že svým jednáním způsobil škodu v celkové výši více než čtyř a půl milionu korun, a to zejména orgánům státní správy, samosprávy a soukromým subjektům. Hrozí mu za to až osmiletý trest,“ uvedla mluvčí náchodské policie Lucie Konečná.

Nejvíc dotčených objektů je totiž v Královéhradeckém, Ústeckém a Plzeňském kraji. Na spolek je vyhlášený konkurz, podle insolvenčního správce však nemá žádný majetek, pouze rozpadající se objekty.

Obec Škvořetice se přitom už v začátcích snažila se spolkem Omnium spolupracovat. „Pomáhali jsme jim s úpravami přístupové cesty a okolí kostela, jejich aktivity zpočátku vypadaly nadějně. Samotný šéf spolku vypadal důvěryhodně. Než zamřížovali vchod, odkryli střechu a zmizeli,“ posteskl si starosta.

V sobotu tam budou pořádat pouť

Podle dalších informací zmizela z kostela i část inventáře. Kulturní památka leží na obecním pozemku a byla majetkem českobudějovického biskupství, které do bezúplatného převodu na spolek dosadilo věcné břemeno týkající se předkupního práva. Na místě kostela původně stála poutní kaple z roku 1673.

Naposledy ho nechal opravit majitel panství před začátkem druhé světové války v roce 1938, po odsunu německy mluvících obyvatel začal objekt chátrat. Poslední opravy na něm provedl stát v 70. letech minulého století. I když byly bohoslužby v kostele jen nepravidelně, veřejnosti zůstával přístupný.

Rozpadající se sakrální stavby zrušeného spolku Omnium chce insolvenční správce prodat, aby alespoň zčásti uhradil jeho dluhy. Protože jde o kulturní památky, není o ně zájem. Výjimkou jsou Škvořetice, kde vznikl místní spolek Křesovec.

„O místo naši dobrovolníci dlouhodobě pečují. Insolvenčnímu správci jsme nabídli, že kostel odkoupíme. Musí o tom ještě rozhodnout soud. Stojí na významném energetickém místě, které navštěvují tisíce lidí. Příští pouť tu bude pátého srpna,“ zve zájemce předsedkyně spolku Vlasta Pěnkavová.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...