Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Slabí neměli šanci, zhodnotil Sobotka volby do vedení ČSSD

Česko

  11:10aktualizováno  14:47
Místopředsedy sociálních demokratů byli v pátek zvoleni silní kandidáti. Slabí neměli na sjezdu nejmenší šanci, prohlásil dnes premiér a staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nakonec nezvolený bývalý šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc přitom získal mezi delegáty značnou podporu, která zdramatizovala volbu ministra vnitra Milana Chovance prvním místopředsedou strany, a jen těsně mu uniklo místo mezi mezi řadovými místopředsedy.

Premiér Sobotka na sjezdu ČSSD. foto: Petr TopičMAFRA

„Byli zvoleni včera (v pátek) do vedení sociální demokracie lidé, kteří získali silnou podporu. Není jednoduché na sjezdu, kde je více než 700 delegátů a rozhoduje se v tajných volbách, získat nadpoloviční podporu z nich. Ti kandidáti, kteří byli skutečně silní, kteří dokázali delegáty oslovit, byli skutečně zvoleni,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci.

„Slabí kandidáti včera zvoleni nebyli. Slabí kandidáti tady včera neměli nejmenší šanci,“ zdůraznil.

„Může se vést diskuse o tom, jestli já jsem prosadil nějaké kandidáty do vedení strany. To je jeden úhel pohledu. Já nabízím druhý úhel pohledu. Podpořil jsem silné kandidáty do vedení strany,“ komentoval to premiér později.

Sobotkovi lidé

Kromě Chovance sjezd místopředsedy ČSSD zvolil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, předsedu Sněmovny Jana Hamáčka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou, dosavadního místopředsedu ČSSD pro hospodaření Martina Starce a náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou. Do nového vedení nejsilnější vládní strany se tak dostali všichni kandidáti, které si tam přál Sobotka.

Reakce Jeronýma Tejce:

"Bohuslav Sobotka získal na tomto sjezdu absolutní moc, ale i absolutní odpovědnost. Nese v podstatě odpovědnost za každého z místopředsedů, kterého si prosadil. A samozřejmě jakékoliv zaváhání tohoto týmu nebo někoho z nich nemůže být přičítáno komukoliv jinému, a to si myslím, že si Bohuslav Sobotka možná ještě ani neuvědomují.

Arnoštová přitom ve volbě získala 368 z celkem 686 odevzdaných hlasů a Tejc 335. Bývalý předseda poslaneckého klubu, který se funkce vzdal po takzvaném lánském puči po sněmovních volbách 2013, do klání o řadového místopředsedu šel po neúspěchu ve volbě prvního místopředsedy. Tam postoupil do druhého kola, kde podlehl předem favorizovanému Chovancovi.

V souboji o prvního místopředsedu na sněmu neuspěl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, který získal podporu jen 75 delegátů a poté už nešel ani do volby řadového místopředsedy. V té vedle Tejce ztroskotal i poslanec Jaroslav Foldyna a předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Sobotka je po silné podpoře pro kandidáty, které si ve vedení přál, přesvědčen o tom, že ČSSD může mluvit o tom, že pokračuje stabilizace a sjednocování sociální demokracie.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...