Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

„Slavia postoupí. Má Šmicra“

Boj o Ligu mistrů - Slavia má velkou šanci prodrat se na šestý pokus do prestižní soutěže

PRAHA Báječný výsledek z úvodního utkání v Amsterdamu. Vyprodaný strahovský stadion. Mladý, sebevědomý tým.

Ale největší triumf Slavie v odvetě třetího předkola Ligy mistrů proti slavnému Ajaxu?

Vladimír Šmicer.

„Věřím, že Slavia postoupí,“ říká bývalý útočník červenobílých a nyní kanonýr Jablonce Luděk Zelenka. „Myslím, že by to mohli unést, ale hlavně mají Šmícu. Nejde o to, co má za sebou. On je prostě to štístko.“

Ano - Šmicer je „štístko“. V českém fotbale je tato rovnice v povědomí fanoušků i odborníků. Jenže čtyřiatřicetiletý záložník chodí svému „štístku“ naproti.

„Myslím si, že se člověku vrací, jak se chová k jiným lidem,“ říkal Šmicer po istanbulském finále Ligy mistrů v roce 2005, které vyhrál i díky jeho gólu a proměněné penaltě FC Liverpool. „Jsem pozitivní. Mám takový přístup k životu a asi se mi to vrací.“

Chci být u toho, až Slavia postoupí do Ligy mistrů

Jenže Šmicer není jen červenobílý talisman pro štěstí, který nastupuje pouze díky zásluhám. Po začátku sezony se znovu dostal do výborné formy a je jedním z tahounů Slavie.

„Vladimír je jedním z těch, které nemusíme sledovat. Pokud prokáže větší odolnost proti bolístkám a zranění, do týmu patří,“ prohlásil nedávno kouč národního mužstva Karel Brückner. „Uvažujeme, že by se v kvalifikaci objevil bez nějakých zkoušek,“ dodal trenér.

Slávistický patriot navíc bere zápas s Ajaxem jako jeden z vrcholů své kariéry. „S každým klubem, kde jsem působil, jsem Ligu mistrů hrál. Jedině Slavia chybí. Doufám, že mi to vyjde,“ povídal po sobotním ligovém zápase proti Brnu, který červenobílí vyhráli 1:0. „Chci být u toho, až Slavia postoupí do Ligy mistrů.“

Ví, že na něj spoluhráči budou spoléhat a před odpovědností neutíká. „Je dobře, že jsou v týmu hráči jako já. Věřím, že klukům pomůžu, třeba tím, že podržím balon, že se třeba zklidní, když do zápasu půjdou se mnou.“

Dnes večer může Vladimír Šmicer napsat další výjimečnou kapitolu do svého pohádkového fotbalového příběhu. Přinese štěstí i klubu, kde vyrůstal?

***

Šmicrovy památné kousky

* V roce 1996 na mistrovství Evropy zařídil v posledních minutách svou první brankou v reprezentačním dresu remízu 3:3 s Ruskem, která znamenala postup.

* O osm let později na portugalském EURO dokončil třetím gólem v nizozemské síti památný obrat.

* Finále Ligy mistrů v roce 2005 začínal v dresu Liverpoolu jako náhradník, ale kvůli zranění Kewella se dostal na trávník už v prvním poločase. AC Milán vedl po poločase 3:0, ale Liverpool zápas senzačně vyrovnal, když druhý gól dal Šmicer. Ten proměnil v rozstřelu i penaltu, která se ukázala jako rozhodující. Byl to jeho poslední zápas za Liverpool.

* V klíčové baráži o postup na MS 2006 proti Norsku vstřelil jediný gól zápasu na soupeřově půdě. Češi nakonec postoupili.