Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slavia se mění. Vzorem je Bayern

Česko

Mistrovská Sparta se těší na další úspěšnou sezonu fotbalové ligy, Slavia chce být konkurenceschopná

FOTBALOVÁ LIGA ZAČÍNÁ JIŽ zítra

PRAHA Na nezávislého pozorovatele může příprava Slavie i Sparty před zítra začínající novou sezonou fotbalové ligy působit stejným dojmem jako loni, předloni či kdykoliv předtím.

Těžko však někomu vyčítat, že v případě slávistů nepoznal rozdíl. Jen sami hráči z Edenu vědí, že se zavedená rutina změnila. Na ligu se totiž připravují po vzoru finalisty Ligy mistrů Bayernu Mnichov. „Trenér se inspiroval v Německu. Hodně se zaměřujeme na defenzivní práci a taktiku. Záložníci a útočníci zase dělají vlastní cviky. Je to jiné,“ vyprávěl obránce Ondřej Čelůstka.

Kouč Karel Jarolím přinesl do vršovického týmu praktiky, které na jaře okoukal při stáži v bavorském velkoklubu. Strávil tam týden, když byl vedením odvolán kvůli špatným výsledkům a jeho práci ve Slavii převzal František Cipro.

Tenkrát ale nečekal, že se k sešívaným vrátí už za dva měsíce a bude moci těžit ze zkušeností získaných u bundesligového mistra. „Snažím se to využít, ale nebudu do světa troubit, co jsem se přiučil,“ přiznává na prahu nového ročníku české nejvyšší soutěže.

V lize má jasný úkol – nechat zapomenout na osmé místo z minulé sezony tím, že naváže spíš na dva roky předtím, kdy dovedl „červenobílé“ k titulu. „Nechci hned myslet na celkové prvenství, ale o přední příčky bychom hrát měli,“ vytyčil si Jarolím. On i jeho svěřenci se znovu pokusí vystoupit ze stínu konkurenční Sparty.

A co na to Letenští?

Za nikým se neohlížejí a dál razí filozofii střízlivého posilování a snahou pomalu zakomponovat do týmu talenty. Do základní jedenáctky tak přišel jen Marek Matějovský. Tvořivý záložník a rozehrávač akcí, jenž Spartě tolik chyběl.

Zbytek zůstal takřka nezměněn. Talentovaní hráči z Afriky a brankář Daniel Zítka se musí o své místo poprat. „Přístup hráčů je v pořádku. Celou přípravu dobře vědí, že o sestavě pro úvod sezony rozhodují hlavně sami. Konkurence je správná věc,“ chválil si pro ČTK sparťanský trenér Jozef Chovanec na soustředění v Rakousku.

Že jde Sparta správným směrem, si Chovanec potvrdil minulý týden vítězstvím v Superpoháru nad Plzní i v úterý, kdy jeho svěřenci zvládli úvodní utkání 3. předkola Ligy mistrů a porazili lotyšský tým Metalurg Liepaja.

Slavia se poučila, byla střídmá Také kouč Slavie se ovšem poučil z loňského léta, kdy nakoupil a přivedl spoustu fotbalistů, z nichž většina se neprosadila.

Tentokrát sáhl hlavně po svém synovi Lukáši Jarolímovi do italské Sieny a bývalém letenském středopolaři Karlu Kiselovi. „Oba jsou to charakterově skvělí kluci a kvalitní fotbalisté. Pomůžou Slavii ve výkonnostním růstu,“ věřil trenér Jaroslav Hřebík.

Co ještě se v Edenu změnilo?

Podle kouče Jarolíma především atmosféra. Prý zase cítí v týmu vůli vyhrávat. „Za vším jsme museli udělat tlustou čáru. Hráči mají zase chuť hrát i trénovat,“ těšilo ho.

Posun je ale podle červenobílých „fotbalistů“ vidět i v jeho chování. „Vnímám, že mu jarní přestávka prospěla. Odpočinul si,“ všimla si brankářská jednička Martin Vaniak. „Ale pořád je přísný,“ dodal. Jarolím je opravdu svéráz, ale jestli někdo může Slavii dostat zpátky na vrchol, je to on.

***

PRAŽSKÁ „S“ STOJÍ NA PRAHU NOVÉ SEZONY

Sparta pokračuje v nastolené filozofii, Slavie chce znovu vystoupit ze stínu odvěkého rivala. Co všechno se před ligou změnilo v pražských klubech?

Sparta

Obměna kádru:

Přišli: Marek Matějovský (FC Reading), Daniel Zítka (Anderlecht), Leonard Kweuke (Chotěbuz), Bondoa Adiaba (Dunajská Streda) Odešli: Matúš Kozáčik (Famagusta), Marek Střeštík (vrátil se z hostování do Brna), Luboš Kalouda (vrátil se z hostování Ideální sestava: Blažek - Pamič, Řepka, Brabec, Kušnír -Žofčák, Kucka, Matějovský, Sionko - Kadlec, Wilfried Změny v zákulisí:

Ve Spartě se nic nezměnilo. Hlavním trenérem zůstává Jozef Chovanec.

Možná komplikace: Sparta má před sebou relativně lehkou, ale dlouhou cestu do základní skupiny Ligy mistrů.

Je pravděpodobné, že jí naročný program v evropských pohárech vezme síly potřebné pro ligu.

Tip LN na umístění v lize: 1. místo Letenští mají konsolidovaný tým, který střízlivě doplnili. Na rozdíl od Slavie může Sparta spoléhat na dobrou obranu i góly mladých útočníků.

Nejvýraznější posila Sparty:

Marek Matějovský

Kvůli zdravotním potížím se neprosadil v druholigovém anglickém Readingu, a tak letos zamířil na Letnou.

Slavia

Obměna kádru:

Přišli: Lukáš Jarolím (Siena), Karol Kisel (Sydney), Jiří Koubský (St. Galen), Bassirou Dembélé (Paris St. Germaine) Odešli: Zdeněk Šenkeřík (Ostrava), Matej Krajčík (Jablonec), Milan Kopic (vrátil se z hostování do Heerenveenu), Jan Kysela (vrátil se z hostování do Mladé Boleslavi), Kevin Lafrance (vrátil se z hostování do Mostu) Ideální sestava: Vaniak - Hubáček, Koubský, Trapp, Čelůstka - Grajciar, Jarolím, Ragued, Kisel, J. Černý -Vlček Změny v zákulisí:

Po tříměsíčním působení Františka Cipra se na lavičku Slavie vrátil trenér Karel Jarolím. Revoluce se odehrála ve vedení klubu, z nějž odešel generální ředitel klubu Petr Doležal. Ve funkci ho nahradil bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil.

Možná komplikace

Příznivcům Slavie se nelíbí, že se o stadion v Edenu musí dělit s Bohemians 1905. Je tedy možné, že si „červenobílí“ budou muset zvyknout na poloprázdné tribuny. Tip LN na umístění v lize: 3. místo Slavia tentokrát získala jen smysluplné hráče. Lukáš Jarolím přinese spolu s Kiselem tvůrčí nápady do zálohy a v brance zůstane zkušený Vaniak. V obraně a útoku oproti Letenským stále zaostávají.

Nejvýraznější posila Slavie:

Lukáš Jarolím

Po třech letech strávených v italské Sieně se do Edenu vrací Lukáš Jarolím, syn trenéra Karla Jarolíma.

Autor: