Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné Highbury mizí pod jeřáby

Česko

LONDÝN Jste na Avenell Road. Tady se nachází poslední hmatatelné zbytky slavné minulosti Arsenalu. Zajdete za roh, ujdete pár stovek metrů a máte před sebou zářnou budoucnost „Gunners“. V těsném sousedství na severu Londýna se mezi nízkými cihlovými domky skví bývalý a současný stadion dnešního soupeře Slavie.

Z proslulého chrámu Highbury už toho moc nezbylo. Z „domova fotbalu“, na němž se během 93 let odehrály stovky památných zápasů, má za dva roky být bytový komplex. Posvátný prostor je 17 měsíců po posledním utkání rušným staveništěm. Na místě, kde ještě nedávno sázel Thierry Henry jeden gól za druhým, se tyčí čtyři jeřáby.

Kdybyste si ale náhodou chtěli pořídit nové bydlení, máte smůlu. I když se ceny jedno- až třípokojových apartmánů pohybovaly od 250 tisíc do 1,5 milionu liber, všechny už jsou prodané.

Noví hrdinové Arsenalu mají nyní útočiště o kousek dál - v šedesátitisícové aréně Emirates Stadium. Kde by si slávisté proti Arsenalu raději zahráli? „Spíš bych si vybral nový stadion. Už jsem tady byl soukromě, když tu hrála Sparta, a atmosféra byla fantastická,“ pochlubil se záložník Daniel Pudil.

Stejný názor měl i obránce Marek Suchý. „Na Highbury jsem vyrazil jednou jako fanoušek. Teď bych si to rád vyzkoušel tady.“

I v moderních interiérech má historie svoje místo. Slavné trofeje si můžete prohlédnout v přilehlém muzeu. Největší žně pro fanoušky ale nabízí dva rozlehlé obchody. Na jejich regálech naleznete rozsáhlý sortiment suvenýrů s logem Arsenalu. Šály, župany, bonboniéry a pochopitelně dresy v různých barevných kombinací.

Mezi vystavenými vzory se nachází pochopitelně i sedmička Tomáše Rosického. Jak často si ji zákazníci nechají na dres nažehlit? „Není to to nejprodávanější jméno,“ tvrdí prodavačka Ashleey. „Ale patří mezi pět nejžádanějších,“ dodává s úsměvem.

O autorovi| (od zpravodaje LN ve Velké Británii)

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat