Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slavné knihkupectví Fišer z Vrchní, prchni! končí. Neprodloužili mu nájemní smlouvu

Česko

  17:01
PRAHA - Na konci roku zanikne další pražský krámek s osobitou atmosférou. Majitelka knihkupectví Fišer se nedohodla s bytovým družstvem Rovnost a k 31. prosinci musí skončit. Prostory slavné prodejny knih prosluly také díky filmu Vrchní, prchni! od Ladislava Smoljaka.

Vrchní, prchni - Zuzana Fišerová, Josef Abrhám foto: Kirké

Poté co se server Lidovky.cz začal o případ zajímat, vypadalo to, že by slavné knihkupectví Fišer mohlo přežít. Bytové družstvo totiž začalo znovu jednat s majitelkou a šéfkou Nakladatelství Paseka Annou Rezkovou Horáčkovou. Nyní to ale vypadá, že je definitivně konec. Smlouvu totiž neprodlouží.

„Z pondělního jednání s členy bytového družstva Rovnost vyplynulo, že máme naprosto rozdílný názor na současnou podobu knihkupectví Fišer a neslučitelnou představu o jeho dalším fungování. Knihkupectví Fišer tedy skončí k 31. prosinci 2016 po vypršení současné nájemní smlouvy,“ sdělila serveru Lidovky.cz Horáčková.

Slavné knihkupectví Fišer z Vrchní, prchni! v ohrožení. Má ustoupit literární kavárně

Družstvo totiž dávalo přednost tajemnému investorovi, který chce prostory moderně zrekonstruovat a udělat z knihkupectví Fišer moderní literární kavárnu. Ta však ponese jiné jméno.

„Neztotožňujeme se s obchodním záměrem budoucího investora, kterého si zvolilo družstvo, a proto si obchodní značku Fišer ponecháme. K dispozici bude zájemci, který bude chtít provozovat kvalitní, nezávislé knihkupectví,“ dodala Horáčková.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici.

Kvůli časové vytíženosti se Horáčková rozhodla se sestrou knihkupectví prodat firmě Kosmas, která by se údajně o slavnou prodejnu knih postarala. Tento záměr ale narazil na silný odpor v bytovém družstvu.

„Kosmas nemá moc dobré obchody. Zdají se nám jejich obchody nevábné a my potřebujeme tu část baráku zrekonstruovat,“ argumentoval předseda bytového družstva Rovnost Josef Vlček, proč upřednostňují tajemného investora.

Zdali dojde k rekonstrukci a přeměně na literární kavárnu, rozhodnou také památkáři, kteří musí radikální rekonstrukci schválit. Investor, který si přeje zůstat v utajení dříve v domě, kde sídlí knihkupectví Fišer, vyrůstal.

U Fišera

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici funguje od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj učinila oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury. V posledních letech sloužilo i jako reprezentační prostory Nakladatelství Paseka.

Během komunistického režimu se slavnému knihkupectví neřeklo jinak, než „U Fišera“. Po revoluci Bohumil Fišer podnik odkoupil a téměř ihned slavnostně znovuotevřel. Sám Fišer pak zemřel v roce 2007 v 66 letech po těžké nemoci.

V roce 2008 se stal nájemníkem v Knihkupectví Fišer nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou Nakladatelství Paseka. Stávající nájemní smlouva končí v prosinci 2016.

Knihkupectví znají také milovníci filmů, neboť posloužilo jako kulisy ve snímku Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! a prodával v něm falešný vrchní Dalibor Vrána (Josef Abrhám).

Bývalý majitel Fišer si vzal s sebou do hrobu i největší záhadu knihkupectví - zdali existovalo tajemné červené tlačítko, které ve filmu mělo náhle zavřít dveře do obchodu. To používal herec Josef Abrahám, když sváděl ženy.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...